Magyarország alapítóként vesz részt abban a szűk körű, globális kiberbiztonsági szakértői fórumban, amelynek ünnepélyes elindítása az április 16-17-i hágai kibertér konferencia legnagyobb sikere.

Hazánk növekvő multilaterális szerepvállalása jegyében a magyar delegációt vezető Mikola István államtitkár a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet főigazgatójával, illetve a Nemzetközi Büntetőbíróság elnökével és magyar bírájával is egyeztetett az együttműködésről.

Kép letöltéseForrás: Külgazdasági és Külügyminisztérium

London, Budapest és Szöul után 2015. április 16-17. között Hága adott otthont a Globális Kibertér Konferenciának, melyen közel 100 ország és számos nemzetközi és regionális szervezet, valamint a civil és üzleti szféra magas rangú képviselője gyűlt össze, hogy informális keretek között nyílt és őszinte politikai vitát folytasson a kibertér kihívásairól szóló globális konszenzus elérésének reményében. A konferencián hazánkat a biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős külügyi államtitkár képviselte. Mikola István beszédében megerősítette Magyarország felelősségvállalását és elkötelezettségét a kiberbiztonság területén, illetve a kiberbűnőzés elleni harc iránt.

Hollandia kezdeményezésére a konferencián hivatalosan is megalakult a Global Forum on Cyber Expertise, amelynek hazánk is alapító tagja. A földrajzi határokat nélküli kibertérben globális érdek, hogy tapasztalatainkat, bevált gyakorlatainkat megosszuk, egymástól tanuljunk, kapacitásainkat folyamatosan fejlesszük, és szakértelemmel támogassuk azokat az országokat, civil és gazdasági szereplőket, amelyek a kiberteret érintő biztonsági kihívások kezelésében kapacitáshiánnyal küzdenek. A holland kezdeményezésű kiberszakértői fórumhoz hazánk mellett 41 állam, nemzetközi szervezet és vállalat csatlakozott.

Kép letöltéseForrás: Külgazdasági és Külügyminisztérium

A magyar delegáció a konferencia időtartama alatt egyeztetést folytatott a csúcstalálkozóra meghívott, a nemzetközi élvonalba tartozó magyar cégek, a Graphisoft és az Arenim Technologies start-up képviselőivel is.

Április 17-én Ahmet Üzümcü, a 2013-ban Nobel-békedíjjal kitüntetett Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) főigazgatója, illetve a szervezet magyar stratégiai és politikai igazgatója, Zimonyi Attila is fogadta Mikola Istvánt és Szijjártó Orsolya nagykövetet. A főigazgató méltatta Magyarország támogatását, és tájékoztatást adott a szervezet munkájával kapcsolatos aktualitásokról, így a szíriai vegyifegyver-program felszámolásáról.

Mikola István ellátogatott a legnagyobb presztízsű nemzetközi büntetőtörvényszék, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hágai közpántjába is. A bíróság elnökével, Silvia Fernández de Gurmendi bírónővel egyebek mellett a szervezet szerepével és lehetőségeiről, Magyarországnak az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet által elkövetett bűncselekményekre vonatkozó kezdeményezéséről, illetve az együttműködés erősítéséről tárgyaltak. A nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár találkozott Kovács Péterrel, a bíróság 2014 decemberében - sikeres diplomáciai kampányt követően - megválasztott első magyar bírájával is.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)