A globális kereskedelmi rendszer mérföldkövének tekinthető a Kereskedelemkönnyítési Megállapodás (Trade Facilitation Agreement) 2017. február 22-i hatályba lépése. A Megállapodás célja a kereskedelem bürokratikus akadályainak leépítése, a vámoláshoz kapcsolódó eljárások egyszerűsítése, valamint az eljárásból eredő árutovábbítási késedelmek csökkentése.

A WTO közgazdászai szerint a Megállapodás átlagosan 14,3%-kal csökkenti a kereskedelemmel kapcsolatos költségeket, az exportügyletek időigényét pedig átlagosan két nappal rövidíti.

A Megállapodás hatályba lépéséhez arra volt szükség, hogy azt a 164 WTO-tagország kétharmada ratifikálja. Roberto Azevêdo, a WTO vezérigazgatója sajtónyilatkozatában történelminek nevezte az új megállapodás hatályba lépését. Egyfelől mert a WTO, több, mint 20 évvel ezelőtti létrejötte óta ez az első multilaterális kereskedelmi megállapodás, amely hatályba lépett, valamint mert az valóban érdemben elősegítheti a világszintű növekedést és fejlesztést.

Kép letöltéseKereskedelemkönnyítési Megállapodás, 2017. február 22. WTO vezérigazgató (középen) és balról jobbra: François Xavier Ruanda, Malloum Bamanga Abbas Csád, Saja Majali Jordánia és Abdulla Nasser Musallam Al Rahbi Oman nagyköveteivel Fotó: www.wto.org

A Megállapodás végrehajtása támogatni fogja a Kormány külgazdasági céljait, továbbá hozzá fog járulni a Keleti és a Déli nyitás politikájának sikerességéhez.

A Kereskedelemkönnyítési Megállapodással kapcsolatos további információk itt érhetőek el.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)