Politikai eszközökkel, hosszú távra kell megoldani az ukrajnai konfliktust – hangsúlyozta Mikola István külügyi államtitkár az EBESZ július 10-i rendezvényén Helsinkiben. Mint mondta: amellett, hogy az ukrajnai helyzet pusztító hatással van az emberi életekre, már az ukrán állam szuverenitását is veszélyezteti.
A magas szintű találkozó Ivica Dacic szerb külügyminiszter kezdeményezésére jött létre a Helsinki Záróokmány aláírásának 40. évfordulója alkalmából. A résztvevő államok képviselői Európa legfontosabb biztonsági kihívásairól tartottak informális megbeszélést. Mikola István szerint az Ukrajnában uralkodó konfliktus megkérdőjelezi a kontinens biztonsági rendszerének életképességét, veszélybe sodorja az (EBESZ-államok kölcsönös előnyöket biztosító együttműködését.
„Meggyőződésem, hogy a Helsinki Záróokmány szellemében meg kell erősíteni azokat az alapvető elveket, amelyek a nemzetközi kapcsolatok zavartalan működését és a biztonságot támogatják” – emelte ki a magyar delegáció vezetője. Mikola István szavai szerint ide tartozik az államok és határaik sérthetetlensége, valamint az erőszakos beavatkozás tilalma. Ezt kell kiindulópontnak tekinteni az ukrán helyzet tartós megoldásában is – nyomatékosította. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) eddigi munkája – a többi között megfigyelő misszió felállítása, valamint egy kapcsolattartó csoport létrehozása – reményt ad arra, hogy a konfliktust végül valóban tárgyalásos úton lehessen rendezni.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára szerint ezzel egyidejűleg újra kellene gondolni az EBESZ szerepfelfogását a konfliktusok megelőzésében. A már kialakult, akut helyzetek kezelése is igényli a szervezet kapacitásainak javítását. Erre léteznek komolyan megfontolandó, életképes elképzelések - közölte. A megoldás annál is sürgetőbb, mert Mikola István szavai szerint az ukrajnai katonai konfliktus részben az EBESZ-államok közti csökkent bizalom következménye. Ezt újjá kell építeni – mondta Mikola István –, mert a teljes egyetértésnek, a konszenzusnak nincsen alternatívája a politikai döntéshozatalban. Emellett észre kell venni az Európában egyre riasztóbb szélsőséges megnyilvánulásokat, a társadalmak mind nagyobb aggodalmát a gazdasági válság és a migrációs nyomás miatt. Ezért – emelte ki Mikola István - a megoldást a revitalizáció, a szervezet megerősítése, a működés hatékonyságának fokozása jelentheti Helsinki szellemében.
Az EBESZ 57 résztvevő állammal a világ legnagyobb biztonsági szervezete, amely1992-ben vált önálló intézménnyé, s jelenlegi nevét éppen az 1994-es budapesti konferencián vette fel. Székhelye Bécsben van, célja a kialakulóban lévő konfliktusok észlelése, az időbeni figyelmeztetés, valamint a válságmegelőzés, a válság kezelése és az azt követő rehabilitáció.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)