Kedvező lehet Magyarországnak a transzatlanti kereskedelmi és beruházási megállapodás, ha jól képviselik az ország érdekeit az egyezményről folytatott tárgyalásokon - mondta Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságának szerdai ülésén.

A biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár kiemelte: a kormánynak a szabadkereskedelmi megállapodásról készített hatásvizsgálata szerint Magyarország számára kifejezetten hátrányos következmény nem látható, az egyértelmű gazdasági hatások tíz év távlatában várhatók. A tanulmány alapján fontos a szabályozási együttműködés kialakítása. A megállapodás a közúti járműgyártás, a vegyipar, a gyógyszeripar és az orvosi műszerek gyártásának területét érintheti leginkább - magyarázta.

Mikola István államtitkár hangsúlyozta: a megállapodás célja a közös gazdasági előnyök kihasználása, a transzatlanti kapcsolatok és a versenyképesség erősítése.

Az Egyesült Államok Magyarország legnagyobb Európán kívüli exportpiaca, remélhetőleg a kereskedelmi forgalom növekedhet, ha hatályba lép a megállapodás - mondta. A 2012-es szinthez képest tíz év alatt a magyar kivitel 29 százalékkal, a behozatal 8,4 százalékkal nőne, vagyis egyértelműen pozitív lenne a mérleg. A magyar GDP 0,2-0,3 százalékkal növekedhet tíz év távlatában, és 20-30 ezer új munkahely létesülhet, ha létrejön a megállapodás - tette hozzá.

Az érzékeny kérdések között említette a beruházás-védelemmel kapcsolatos intézkedéseket és a gmo-mentesség ügyét.

Mikola István azt mondta, a tárgyalásokon azt az álláspontot képviselik, hogy fontos az átláthatóság. Sietésnek, kapkodásnak nincs helye, bár az Egyesült Államok nagyon sürgeti a megállapodás tető alá hozatalát, és ez ellenérzést válthat ki egyes európai országokban.

Megjegyezte: az Egyesült Államok fontosnak tartja Magyarország jelenlétét a tárgyalásokon, "nincsenek tehertételek a mostani kis disszonanciákat illetően".

(MTI)