Magyarország elsősorban az üzleti környezet és a versenyképesség javítása, a befektetések növelése, és a kis- és középvállalati (kkv) szektor erősítése terén nyújthat szakpolitikai segítséget Ukrajnának.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által szervezett Ukrajna nap elnevezésű találkozón Mikola István, a b iztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár kedden Párizsbana elmondta azt is: Magyarország alapvető érdeke a szabad piacgazdaság és a stabil demokrácia erősítése Ukrajnában.
Mikola István kiemelte, hogy Magyarország messzemenően érdekelt az ukrajnai gazdasági reformok sikerében, mert a magyar külgazdasági stratégia és a magyar export egyik kiemelt területe a keleti-európai térség.
Ángel Gurría OECD-főtitkár a találkozón hangsúlyozta: az OECD sikeresen támogatta a kelet-közép-európai országokban a piacgazdasági átalakítást és a demokrácia kiépítését, és reméli, hogy hasonlóan sikeres együttműködés alakul ki Ukrajnával is.
A rendezvényen Cséfalvay Zoltán magyar OECD-UNESCO nagykövet elmondta: nem véletlen a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) magas szintű részvétele az OECD rendezvényén, hiszen ezek az országok 1989 óta rendkívül komoly tapasztalatokkal rendelkeznek a piacgazdasági átalakítás és a szerkezeti reformok terén.
A találkozót az OECD és Ukrajna között 2015 áprilisában aláírt cselekvési tervben foglalt célok megvalósítási módjainak kidolgozására hívták össze. A terv fő súlypontjai a korrupcióellenes intézkedések, a jogállami intézmények reformja és az üzleti környezet erősítése.
A rendezvényen részt vesz Ajvarasz Abromavicsusz ukrán gazdasági miniszter és az ukrán kormány több vezető képviselője, Miroslav Lajcák szlovák miniszterelnök-helyettes, a visegrádi négyek és a balti országok külügyi államtitkárai, valamint az OECD, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium/MTI)