Magyarország az elmúlt huszonöt évben újjáépítette diplomáciai kapcsolatait a Vatikánnal, az új magyar alaptörvény pedig megalapozta Magyarország és a Szentszék hosszú távú együttműködését.

Mikola István a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára a diplomáciai kapcsolatok helyreállításának 25. évfordulóján Rómában rendezett konferencián úgy fogalmazott: a Vatikánban is elismert vélemény, hogy az új magyar alkotmány megalapozta a Magyarország és a Szentszék közötti hosszú távú együttműködést. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar állam egyre többet fordít az egyházi iskolák, intézmények és templomok restaurálására és ezek állagának fenntartására. Emlékeztetett, hogy az évfordulót az idén az Országgyűlésben a Vatikán képviselőivel rendezett megemlékezéssel is megünnepelték.

Ami a következő negyedévszázad kihívásait illeti, Mikola István szerint a katolikus egyháznak minél több figyelmet kell fordítania a társadalom és a világ problémáira, nem csak a hívőket, hanem a laikusokat is megszólítva. Kiemelte, hogy a konfliktusok és válságok dúlta világban az embertársaink iránti felelősség erősítése elősegíti a családok és kisebb közösségek, valamint a nemzetközösségek fennmaradását.

Ferenc pápa esetleges 2016-os magyarországi látogatásával kapcsolatban az államtitkár kijelentette: „reménykedünk, hogy Szent Márton életműve és születésének 1700. évfordulója arra indítja az egyházfőt, hogy hazánkba látogasson”.

A Szentszék és Magyarország közötti diplomáciai kapcsolatok helyreállításának 25. évfordulóján a Balassi Intézet-Római Magyar Akadémián (RMA) a budapesti apostoli nunciatúra 1920-as megnyitásáról és 1990-es újranyitásáról emlékeztek meg. A szentszéki magyar nagykövetség és az RMA rendezte magyar-vatikáni konferenciát Paul Richard Gallagher érsek, a Szentszék államközi kapcsolatokért felelős titkára és Mikola István nyitotta meg.

A vatikáni külügyminiszter kijelentette, az egyház feladata a mindenkori belső társadalmi és a nemzetek közötti béke megépítésében való részvétel. Hozzátette, hogy a magyar Szent István egyháza mindig is a nemzeti egységet szolgálta. A konferencián felszólalt a 90 éves Angelo Acerbi címzetes érsek, az 1990-ben kinevezett első magyarországi nuncius. Emlékeztetett arra, hogy 1945 áprilisában az akkori nuncius, Angelo Rotta és titkára, Gennaro Verolino negyvennyolc órát kapott a szovjet hatóságoktól, hogy elhagyja Magyarországot.

Acerbi érsek felidézte, hogy a nunciatúra újranyitásakor, 1990 márciusában a ferihegyi repülőtéren Paskai László bíboros, Dankó László érsek és egy újságíró várta. Egy évvel később került sor Mindszenty József bíboros esztergomi újratemetésére és II. János Pál magyarországi látogatására - emlékezett vissza Angelo Acerbi.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium/MTI)