Az ENSZ közgyűlési időszakát kísérő tanácskozásokon a kultúrák közötti párbeszédről és a Biztonsági Tanács (BT) hatékonyabb munkájáról is szó volt - mondta Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára szerdán az MTI-nek.

Az államtitkár felidézte: a múlt héten az ENSZ közgyűlésének ülése keretében felszólalt két fórumon, a Civilizációk Szövetségének miniszteri találkozóján és a BT munkáját érintő ülésen.

Az előbbivel kapcsolatban kifejtette: a tanácskozás témája a kultúrák közötti párbeszéd, a kulturális sokszínűség és a tolerancia volt, és természetesen a legnagyobb külpolitikai érdeklődést a migráció kérdése váltotta ki. Elsősorban arról volt szó, hogy mit lehet tenni a kultúrák közötti párbeszéd keretében ennek a fenyegető globális helyzetnek a megoldásáért.

Mikola István közölte: az egyeztetésen szóba került az is, hogy Magyarország tölti be a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) soros elnöki posztját, és ezzel kapcsolatban is a tolerancia jelentőségéről esett szó. Nagy elismerés övezte a szervezet magyar elnökségét - tette hozzá. Az IHRA egyfajta közvetítő szerepet is magára vállal a migrációs kihívás kezelésében, és szakértők vizsgálják, hogy mit tudna még tenni a szervezet a helyzet enyhítéséért - mondta.

A származási országok is aggódnak a migráció miatt, Irak, Szíria, Afganisztán és Líbia vezetői is aggodalmukat fejezték ki az ENSZ-ben amiatt, hogy közösségek tömegei hagyják el ezeket az országokat - említette meg.

Az államtitkár beszélt arról is, hogy a súlyos bűncselekményekkel kapcsolatos BT-fellépés erősítéséről tartott tanácskozáson is részt vett. Elégedetlenség tapasztalható az ENSZ munkájával kapcsolatban a BT-ben megfigyelhető döntésképtelenség miatt - hangsúlyozta. Közölte: ez elsősorban a vétójog használatát jelenti, és új magatartási kódexet kellene kidolgozni, amelyben felszólítanák a BT állandó tagjait: önként vállalják, hogy tartózkodnak a vétó használatától a legsúlyosabb bűncselekmények esetében - magyarázta.

Hozzáfűzte: gyakori probléma, hogy a fontos politikai kérdésekben a BT nem képes végrehajtható döntéseket hozni, mert valamelyik állandó BT-tag vétót alkalmaz.

Mikola István arra is kitért, hogy az ENSZ közgyűlésének ülése idején egyeztetett a Szíriai Nemzeti Koalíció vezetőivel a szíriai konfliktusról, amerikai zsidó szervezetek képviselőivel pedig a Sorsok Házáról és a székesfehérvári Hóman Bálint-szobor ügyéről is tárgyalt.

(MTI)