2017. március 31-én dr. Mikola István államtitkár nyitotta meg a Budapesten megrendezésre kerülő Think BDPST konferenciasorozat egészségügyi innovációról szóló tematikus napját. A konferencián neves előadók mutatják be az egészségügy területén és orvostudományban elért innovációkat.
Mikola István beszédében kiemelte, hogy Magyarország versenyképes tudástőkével rendelkezik, amely nagyban hozzájárul az orvoslásban, illetve gyógyszergyártásban elért sikereihez. Az államtitkár kifejtette, hogy az egészségügyi technológia folyamatosan változó ágazat, ahol az innovációk új kapukat nyitnak meg. A fejlődés új területei közé tartoznak többek között az ún. Big Data rendszerek, illetve eHealth, a mesterséges intelligencia, a robotika, a 3D-s nyomtatás, valamint a farmakogenomika. A Big Data rendszerek és technológiák, valamint a személyre szabott gyógyászat segítségével a jövőben elérhető közelségbe kerülhet akár az olyan betegségek meggyógyítása is, mint a rák vagy a cukorbetegség.
A gyógyászatban a betegségközpontú megközelítést fokozatosan fel fogja váltani a betegközpontú szemlélet. Az államtitkár szerint az innováció elősegítheti az orvosilag lehetséges és a gazdaságilag fenntartható megoldások közötti rés áthidalását. Mikola István reményét fejezte ki, hogy a technológia elvezet majd bennünket a harmadik fenntartható fejlődési cél (SDG 3) sikeres megvalósításához. Nevezetesen ahhoz, hogy az egészséges életet és jólétet mindenki számára, minden életkorban biztosítani lehessen.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)