„A regionális és a globális szervezetekkel, a civil társadalommal és a magánszektorral való együttműködés szorosabbra fűzése egyaránt elengedhetetlen az élelmezés és táplálkozásbiztonság javítására irányuló politikai párbeszéd erősítése céljából”- hangzott el Kovács Ádám Zoltán nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkár felszólalásában szeptember 30-án.

A Vasfüggöny és a Berlini Fal lehullásának 25. évfordulója alkalmából szervezték meg a Békekenyér Projekt „Béke és Mezőgazdaság” nemzetközi konferenciát, amelyen 12 ország képviselői vettek részt. A konferencián Kovács Ádám Zoltán felhívta a résztvevők figyelmét a magyar társelnökséggel végigvitt, a Fenntartható Fejlődési Célok kidolgozásáért felelős Nyitott Munkacsoport által kidolgozott javaslatra.

A tervezet tartalmazza az élelmezésbiztonság és a fenntartható mezőgazdaság fokozott elősegítését, többek között az éhezés 2030-ra való teljes megszűntetésével, a mezőgazdaság termelékenységének növelésével és a családi gazdálkodások, élelmiszer-kistermelők jövedelmének megduplázásával úgy, hogy közben a klímaváltozással szembeni ellenálló képességet megtartó ökoszisztémát alakítsunk ki. Hangsúlyozta Magyarország GMO-mentességét, amely nélkülözhetetlen a fenntartható mezőgazdaság és egészséges élelmiszeripar biztosításához, továbbá gazdasági és export előnyöket is biztosít.

A Konferencia margóján Kovács Ádám Zoltán bemutatkozó látogatást tett a német Gazdasági és Együttműködési és Fejlesztési Szövetségi Minisztériumban, ahol bemutatta a Kormány 2014-2020-as időszakra vonatkozó nemzetközi fejlesztési együttműködési stratégiáját. Elmondta, hogy a multilaterális alapokba történő befizetéseken túl a külgazdasági célok figyelembevételével, elsősorban két- és háromoldalú projektek megvalósítására törekszünk. A jövőbeni fejlesztéspolitikai együttműködés reményében a helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország kiváló szakemberekkel, és hatékony kis- és középvállalkozásokkal rendelkezik.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)