Máig mély traumaként él a holokauszt a magyarok lelkében, teljes társadalmunkra tragédiaként hatnak az akkori történések – mondta a biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár New Yorkban, ahol zsidó szervezetek képviselőivel találkozott szeptember 30-án.

Mikola István emlékeztetett rá, hogy a magyar kormány történelmi felelősséget vállal a történtekért, amint azt magas rangú állami vezetőink hivatalosan többször is kifejtették. Hangsúlyozta, a kormány a nemzet szerves részének tekinti a zsidó közösséget, hiszen több mint ezer éves tapasztalatunk van az együttélés terén, ami erősít bennünket. Társadalmunk fennmaradásához hozzájárul a kulturális sokszínűség is, a zsidó vallás és kultúra pedig reneszánszát éli Magyarországon, amit teljes szívvel üdvözlünk és anyagilag is támogatunk – mondta a zsidó templomok és temetők felújítására is utalva.

Az áldozatokra emlékezve elkötelezettek vagyunk abban – közölte az államtitkár -, hogy a tragédia soha ne ismétlődhessen meg, ezért is fontosnak tarjuk a példaállítást a jövő nemzedék elé. Ennek jegyében 2014-ben, a tömeges deportálások hetvenedik évfordulóján számos magas szintű megemlékezést tartottunk, ideértve Áder János köztársasági elnök látogatását Auschwitz-Birkenauban, valamint a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) soros magyar elnöksége kapcsán szervezett sikeres programokat. Mikola István kiemelte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az antiszemitizmus minden megnyilvánulásával szemben zéró toleranciát hirdetett, ami teljes törvényi védelmet biztosít a hazánkban élő zsidóságnak.

Az érzékeny kérdésekben – hangsúlyozta az államtitkár – a magyar kormány konstruktív párbeszédet folytat a zsidó szervezetekkel. Ilyen kérdés például a nem egyértelműen megítélt politikus és történész, Hóman Bálint szobrának privát kezdeményezésű felállítása, vagy a Sorsok Háza körül kialakult tartalmi vita rendezése.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)