Civil és szakmai szervezetek egy része aggódik, más részük bizakodó és reménykedik abban, hogy hasznos lesz számára az Európai Unió és az Egyesült Államok között megkötendő szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) – mondta Mikola István Budapesten.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára elmondta: „aggályok, bizakodás és reménykedés együtt jelent meg” a civil és szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetéseken.

A szervezetek egy része aggodalmának adott hangot, más részük ugyanakkor bizakodó, mert nagyon sok olyan terület van, ahol előnyökre lehet szert tenni, ha az egyezményt sikerül jól megszerkeszteni – fogalmazott.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

A KKM 37 társadalmi és szakmai szervezet képviselőivel folytat egyeztetést, de számos további szervezet jelezte, hogy szeretne bekapcsolódni. A kormányzat nyitott erre, „a kapu nyitva áll” – mondta az államtitkár.

Hangsúlyozta, hogy fontos a szakmai párbeszéd, mert a magyar nemzeti érdekeket kell képviselni az Európai Unión belül az Egyesült Államokkal folytatott majdani tárgyalásokon. Az államtitkár megismételte, hogy továbbra sem teljes az átláthatóság a szabadkereskedelmi tárgyalásokat megelőző szakmai egyeztetéseken. Hozzátette: az utóbbi időben az amerikai tárgyalópartner, megértvén ezt az elvárást, kicsit több nyitottságot tanúsított.

Kiemelt kérdés a szabadkereskedelmi tárgyalásokon, hogy vitás esetben választottbíróság vagy nemzeti bíróságok járjanak-e el. Magyarország álláspontja szerint a nemzeti joghatóság a megfelelő fórum.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt

Egy másik ilyen fontos kérdés a genetikailag módosított növények (GMO) termesztésének kizárása. Magyarország az alkotmányában is rögzítette GMO-mentességét.

(MTI)