Sztáray Péter államtitkár 2020. július 10-én udvariassági látogatáson fogadta Sir Stuart Peach légi marsallt, a NATO Katonai Bizottságának elnökét.

A felek eszmecserét folytattak a NATO jövőjéről, ezzel kapcsolatosan a Szövetség előtt álló kihívásokat is áttekintő és a NATO politikai dimenziójának erősítését célzó reflexiós folyamatról, valamint a Szövetség átfogó védelmi koncepciójáról. Egyetértettek abban, hogy a NATO megfelelően reagált COVID-járvány okozta kihívásokra, és méltatták a Szövetség járvány leküzdésében betöltött, nemzeti erőfeszítéseket támogató szerepét. Sztáray Péter elmondta: Magyarország fontolóra veszi, hogy milyen hozzájárulást tudna nyújtani a járvány második hullámára való felkészülést szolgáló NATO-célalap részére.

Kép letöltéseFOTÓ: Burger Zsolt

Sir Stuart Peach elismerően nyilatkozott Magyarország műveleti szerepvállalásáról és honvédelmi, haderőfejlesztési terveiről, továbbá a Közép-európai Többnemzeti Hadosztályparancsnokság (HQ MND-C) létrehozásáról. Támogatásáról biztosította a KFOR misszió parancsnoki beosztásának megszerzésére irányuló magyar ambíciót.

Sztáray Péter röviden ismertette Magyarország Ukrajnával kapcsolatos álláspontját: Ukrajna területi integritását és az ezzel összefüggő katonai, gyakorlati együttműködést támogatjuk a NATO-ban, ugyanakkor az ukrajnai magyarság jogait hátrányosan érintő intézkedéseket elfogadhatatlannak tartjuk, ezért továbbra sem járulunk hozzá a NATO-Ukrajna Bizottság magas szintű üléseinek összehívásához. Ezen álláspontunkat mindaddig fenntartjuk, amíg Ukrajna nem tesz konkrét lépéseket a kisebbségek szerzett jogainak visszaállítása érdekében és nem születik minden érintett számára elfogadható megoldás. Az államtitkár megerősítette Magyarország NATO-keretben végzett műveleti tevékenységének folytatása iránti elkötelezettségét, valamint ismertette a Nyugat-Balkán stabilitásával és euro-atlanti integrációjának támogatásával kapcsolatos magyar álláspontot.

A felek a migrációt egyértelműen kihívásként értékelték, hangsúlyozva, hogy a tagországoknak megfelelő eszközökkel szükséges rendelkezniük e kihívás leküzdésére. Sztáray Péter tájékoztatást adott a migrációt egyértelmű biztonsági fenyegetésként értékelő magyar megközelítésről. Kiemelte, hogy a délről jövő migrációs kihívást hazánk közvetlen fenyegetésként értékeli, ugyanakkor NATO-tagként megértjük szövetségeseink esetleg eltérő fenyegetettség-érzékelését és a szolidaritás jegyében következetesen támogatjuk a NATO védelmi és megerősítési intézkedéseit.

(KKM)