Sztáray Péter államtitkár megnyitóbeszédet mondott 2019.december 2-án a Budapest LNG Summit konferencián, amely a régió 20 országból származó legfelsőbb vezetői számára kívánt magasszintű fórumot biztosítani az LNG üzletben rejlő közép-, és hosszútávú lehetőségek megvitatására Közép- és Kelet-Európában.

Sztáray Péter hangsúlyozta: fokozatosan változik, ahogyan Európa saját energiabiztonságát meghatározza. Mint elmondta, a klasszikus paradigmákat és a régi kapcsolatokat új alternatívák és lehetőségek állítják kihívások elé. Az államtitkár rámutatott: valószínűleg a legérdekesebb jelenség az Európába irányuló LNG-behozatal jelentős növekedése, amely által lehetőség van fokozatosan megváltoztatni az energiafüggőség jelenlegi állapotát.

Kép letöltéseKKM

Az aktualitások kapcsán Sztáray Péter az ukrán tranzitútvonal jövőjéről beszélt: az Oroszország és Ukrajna közötti tranzitszerződés az év végén lejár és jelenleg nem látható előre mi fog történni 2020 után. Közép-Európának nehéz döntéseket kell meghoznia annak érdekében, hogy biztosítani tudja energiaellátását abban esetben, ha az Ukrajnán keresztüli tranzit leáll. Az államtitkár kiemelte, hogy a hazai földgáztárolók feltöltése, a betárolás befejeződött, Magyarország a 2020. január 1. után kialakuló bármely helyzetre felkészült. Magyarország abban a helyzetben van, hogy szükség esetén szomszédos országait is segítse. Ugyanakkor gazdaságilag érdekeltek vagyunk az ukrajnai tranzitútvonal fennmaradásában. Mindazonáltal alternatív megoldásokat kell keresnünk energiaszükségletünk biztonságos kielégítésére. Ennek jegyében számos fontos forrás- és útvonal-diverzifikációs projekt előkészítése folyamatban van.

Az LNG növekvő szerepéről szólva Sztáray Péter kiemelte, hogy Magyarország ambíciószintjének a rendelkezésre álló lehetőségeinkhez kell igazodnia. A realitás az, hogy az orosz gáz az európai és a regionális energiabiztonságnak – így a magyar energiamixnek is – fontos részét képezte és várhatóan képezni is fogja, nem csupán azért, mert a forrás viszonylag közelről érkezik, hanem annak versenyképes ára miatt is.

Magyarország energiabiztonsági koncepciója ügyében Sztáray Péter felidézte, hogy 2011-ben hazánk úgy döntött, hogy az útvonal- és forrásdiverzifikációt teszi az energiabiztonsági koncepciója központi elemévé, és azóta sikerrel építettünk fel olyan projektekből álló portfóliót, melyek megvalósulása esetén Magyarország és a régió kívánatos energetikai diverzifikációja megtörténhet. A régió energiabiztonságát a legnagyobb mértékben az ún. „Neptun Deep projekt” tudná átalakítani, amelynek létrejöttével a fekete-tengeri földgáz közép-európai piacokra való bevezetésére kerülhet sor. A második a sorban a horvátországi Krk szigetén épülő LNG-terminál, amelynek fontossága abban áll, hogy rajta keresztül a közép-európai közepes méretű vállalatok résztvevői lehetnek a gyorsan fejlődő és növekedő globális LNG-piacnak. Magyarország gratulál horvát partnereinknek hogy ez év elején meghozták a végső befektetési döntést és nagy érdeklődéssel várjuk, hogy a terminál 2021-ben működésbe lépjen.

Végezetül az államtitkár a horvát partnerrel folytatott gyümölcsöző együttműködésről szólt a Krk szigeti LNG terminál ügyében. Kiemelte, hogy valós lehetőség nyílik a magyar kereskedők számára az LNG vásárlásra és annak Magyarországra történő szállítására, mivel már közvetlenül igénybe vehetők a globális LNG piacok és épül a terminál a Krk-szigeten. Mint mondta, még hosszú utat kell megtenni, de az államközi egyeztetések nagyon ígéretesek.

(KKM)