2018. december 3-án Sztáray Péter államtitkár nyitotta meg a Budapest Energy Summit konferenciát.

Az államtitkár beszédében kiemelte: Magyarország és a közép-kelet-európai régió energiahelyzetét az előttünk álló év során meghozandó kulcsfontosságú döntések fogják meghatározni. A „nagy európai energiaátmenet” során a cseppfolyósított földgáz jelenléte egyre növekszik; az energiaimportra való nagyfokú támaszkodást mérsékli az energiahatékonyság és az alacsony szénintenzitású energiaforrások felhasználása; továbbá új szereplők lépnek színre – mondta.
Kép letöltéseFotó: KKM

Az államtitkár felidézte, 2011-ben Magyarország úgy döntött, az útvonal- és forrásdiverzifikációt teszi az energiabiztonsági koncepciója központi elemévé és egy olyan projektekből álló portfóliót épített fel, amelynek megvalósulásával Magyarország és a régió energetikai diverzifikációja megtörténhet.

Kép letöltéseFotó: KKM

Sztáray Péter elmondta, a kormány felülvizsgálja a Nemzeti Energiastratégiát, amely 2050-ig tekint majd előre és fókuszába az „energiabiztonság” helyett a „fenntarthatóság” kerül. Sztáray Péter bejelentette, hogy a közép-európai országok közül elsőként Magyarország tűzött ki határidőt – a 2030-as évet – a szénfelhasználás végső kivezetésére. Az érdemi és valós energiaátmenet elérése érdekében Magyarország kész a környezetbarát technológiák bevezetésére az élet valamennyi területén – jelentette ki az államtitkár.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)