Sztáray Péter államtitkár 2018. október 24-én Szerbiába utazott, ahol részt vett a palicsi nemzeti ünnepélyen és koszorút helyezett el az 56-os emlékműnél.

1956. október 23-át a magyar nemzet sorstörténetének legdicsőbb napjai között tartjuk számon. Arra a diktatúra nehéz éveiben reményt hozó rövid időszakra emlékezünk, amikor a magyarok emelt fővel harcolták ki emberi méltóságukat és vívták ki függetlenségüket, még ha csak néhány nap erejéig is – emelte ki az államtitkár az ünnepi beszédében.

Szavai szerint 1956-ban a magyarság jelentős része úgy viselkedett, mintha Magyarországon élne; így volt ez a Délvidéken, Erdélyben, Felvidéken vagy Kárpátalján és másutt is. A délvidéki magyarok önzetlen támogatást nyújtva segítették és fogadták be az 56-os menekülteket. Számos településen létesült befogadóközpont, köztük a Palicson, amely a legnagyobb volt Vajdaságban – fogalmazott Sztáray Péter.

A délvidéki magyar nemzeti közösség meghallotta és megértette 1956 valódi üzenetét – jelentette ki az államtitkár, hozzátéve: a helyi magyarság a Kárpát-medencében egyedülálló módon jól működő és hatékony perszonális autonómiát tudott kivívni magának. Mint elmondta, kijelenthető, hogy napjainkra a szerbiai magyar nemzeti közösség megbecsült és elismert közösségévé vált a szerb társadalomnak.

Sztáray Péter részt vett a szabadkai főkonzulátus állampolgársági esketésén, valamint találkozott Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és Hajnal Jenővel, a Magyar Nemzeti Tanács elnökével.

(KKM)