Ötven világhírű magyar orvos munkásságát mutatja be az a kiállítás, amely hétfőn nyílt meg a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM).

Mikola István, a KKM biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára  megnyitó beszédében kiemelte a bemutatott orvosok közül Semmelweis Ignácot, akit az anyák megmentőjének is neveznek. A 2015-ös évet a magyar kormány Semmelweis emlékezetének szentelte, amivel tágabb értelemben az is a célja volt, hogy az ő személyén keresztül nemzetközi jelenlétet biztosíthasson "az állhatatosan kutató, a meglévőnél mindig többre és jobbra törekvő hírneves magyar szellemnek" - fogalmazott.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

Varga Benedek, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár főigazgatója arról beszélt, hogy a kiállítás a magyar kultúra egy olyan fejezetével ismertet meg, amely alapvetően járult hozzá a modern Magyarország fejlődéséhez. A magyar orvosi kultúra legmarkánsabb teljesítményét mutatja be, amely máig egyetemi hallgatók százait vonzza külföldről Magyarországra, és amely továbbra is "a kis ország szerény anyagi viszonyai ellenére újabb és újabb eredményeket mutat fel, jelezve az emberi szellem és tudás a körülményeken felülemelkedő erejét" - fogalmazott.

Szabó Katalin vezető muzeológus kifejtette: azok a tudósok, akik ennek a kiállításnak a szereplői, elnyerték az elismerés és a siker dicsőségét. Ezek az emberek névjegyek is, amelyek külföldön a magyar tudomány hírnevét öregbíthetik - tette hozzá.

Szende Béla, a Semmelweis Egyetem professzora hangsúlyozta: e híres magyar orvosok mellett nem lehet megfeledkezni a 40 ezer, ma is önfeláldozó és magas szintű gyógyító munkát végző kollégáról és a korábban élt, több mint 100 ezer magyar orvosról, akik megfelelő szakmai hátteret nyújtottak a kiemelkedő személyiségeknek. "Tisztelet és hála a nemzetnek, amely munkájával és kultúrájával mindig kitermelte magából a tehetségeket" - mondta.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton/KKM

A tárca azt közölte az MTI-vel, hogy az Aere Perennius – Ércnél maradandóbb című kiállítás anyagát a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár állította össze, a minisztérium aulájában május 22-ig lesz látható. A megnyitón több mint húsz diplomáciai testület képviseltette magát.

(MTI)