A Magyar-Pakisztáni Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság (GVB) alakuló ülésére 2019. szeptember 12-13. között került sor Budapesten, Joó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium az export növeléséért felelős helyettes államtitkára, valamint Ahmad Hanif Orakzai, a pakisztáni Pénzügyminisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkárának elnökletével.

A társelnökök reményüket fejezték ki, hogy a bizottsági ülések a jövőben újszerű lendületet adnak a kétoldalú kapcsolatok fejlődésének. A GVB alakuló ülésén a felek kijelölték a főbb együttműködési területeket, továbbá beazonosították azokat a szektorokat, amelyekben kölcsönösen érdekeltek, és amelyekben várhatóan mindkét ország gazdasága és vállalkozásai számára kézzelfogható eredményeket tudnak elérni.  E területek közül kiemelkedően fontos a kétoldalú kereskedelem,  az ipari és befektetési  együttműködés, a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság, valamint az információs technológia.

A GVB alakuló ülésén sikerült új területeket kijelölni a szakképzést és a felsőoktatást érintően. Magyarország Kormánya kiemelt hangsúlyt fektet a külföldi diákok magyarországi képzésére, így a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram hatékony eszköz ahhoz, hogy a két ország között az egyetemek, a diákok és tanárok szintjén is erős együttműködés alakuljon ki. Ennek okán a Vegyes Bizottság kiemelkedően fontosnak tartotta a Stipendium Hungaricum ösztöndíj programot, amelynek révén évente 200 pakisztáni diáknak van lehetősége Magyarországon megkezdeni felsőoktatási tanulmányait.

A társelnökök sikerként könyvelték el, hogy a MOL Nyrt. az elmúlt két évtizedben folytatott tevékenysége nyomán fontos beruházóvá vált Pakisztánban. Mindkét fél méltatta a MOL kutatási és kitermelési tevékenységét, amellyel jelentős mértékben hozzájárul Pakisztán energiaigényeinek kielégítéséhez.

(KKM)