A magyar gazdaság fejlődésében meghatározó szerepet játszanak a külföldi közvetlen tőkebefektetések, hozzájárulnak gazdaságunk tartós növekedéséhez, új közvetlen és közvetett munkahelyek teremtéséhez, a termelékenység fokozásához, a technológiai modernizációhoz – mutatott rá dr. Pana Petra külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár.
A befektetések kulcsfontosságúak azon célkitűzés megvalósításában is, hogy Magyarország az Európai Unió termelési központjává váljon. A kormányzat részéről a működőtőke beáramlás, és a nagyberuházások ösztönzésével párhuzamosan támogatjuk a magyar kkv-k megerősödését is, hogy minél versenyképesebben tudjanak bekapcsolódni a hazánkban gyártókapacitással rendelkező nagyvállalatok beszállítási láncaiba, továbbá nemzetközi színtéren is új, potenciális piacokhoz juthassanak. Ennek megfelelően GINOP-ban megjelent a mikro-, kis- és középvállalkozások piaci megjelenésének támogatása, melynek célja a vállalkozások nemzetközi versenyképességének javítása, a külföldi üzleti partnerrel, külkereskedelmi kapcsolatokkal rendelkező kkv-k számának növelése. A projekteket 1,5 millió Ft – 20 millió Ft közötti, vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek.
A külföldi közvetlen tőkeállomány (FDI) Magyarországon 78,6 milliárd euró volt 2013-ban. Földrajzi megoszlást tekintve Németország messze a legfontosabb befektető ország hazánkban, a teljes magyarországi FDI állomány 24,1%-ával, 10% feletti részt képvisel még Luxemburg, Hollandia és Ausztria is. Ami az ágazati megoszlást illeti az FDI állomány 71,6%-a a szolgáltatási szektorban koncentrálódik, amit a feldolgozóipar követ 21,4%-os súllyal – mondta a helyettes államtitkár.
A beruházások és a termelés bővítése mellett kiemelt cél a magasabb hozzáadott értékű tevékenységek felé történő elmozdulás. A gazdasági környezet egyre fokozottabb mértékben igényli az innovatív termékek létrehozását a beszállítói lánc minden szintjén.
A külgazdaság intézményi struktúráját és a rendelkezésre álló pénzügyi források felhasználását úgy alakította ki a kormány, hogy azok a magyar exportőrök és közvetlen beszállítóik érdekeit minél tágabb horizonton szolgálják.
A befektetésösztönzés tavalyi eredményeiről szólva Pana Petra elmondta, hogy 1,66 milliárd euró értékben 60 új befektetési projekt valósult meg, és ezek a beruházások 11000 új munkahelyet teremtettek. Miskolc meghatározó jelentőséggel bír a befektetésösztönzés szempontjából, 2014. év befektetőbarát ipari parkja címét a Miskolc Déli Ipari Parkja nyerte el – emelte ki a helyettes államtitkár. Ez a rangos elismerés tovább erősíti Miskolc és vonzáskörzete szerepét Magyarország befektetési térképén. Miskolcon jelenleg tizenegy nagybefektető található meg. A Nemzeti Befektetési Ügynökség az elmúlt négy évben 6 miskolci projekt sikeres lezárásához járult hozzá, amely beruházások által összesen 2260 új munkahelyet létesített Miskolcon 181,74 millió euró értékben.
A jövő is ígéretesnek tűnik, hiszen a PATEC szingapúri autóipari beszállító vállalat Miskolcon bővíti tevékenységét. A vállalatot a további beruházások tekintetében Miskolc déli ipari parkja, a képzett, stabil munkaerő, az infrastruktúra és az egyetem magas szintű tudásbázisa győzte meg.
Az egyetemeken, köztük az unikális szakokkal (pl. olaj- és gázmérnök, bányamérnök, kohó- és anyagmérnök) rendelkező Miskolci Egyetemen megvalósuló mobilitás és tehetségvonzás a magyar országkép (brand) formálásának is az egyik leghatékonyabb eszköze. A KKM részéről az eddiginél jóval aktívabb gazdadaságdiplomáciai törekvéseket, a nyitások külpolitikáját (ld. keleti, ill. déli nyitás), és az un. puha (soft) eszközök (kulturális és tudomány diplomácia) kiterjedtebb alkalmazását határoztuk el. A hazánkban végzett külföldi hallgatók érzelmileg és szakmailag is kötődnek Magyarországhoz, potenciálisan elősegítve a magyar sajátosságok és érdekek saját hazájuk elitjének körében történő megismertetését/megértetését, megalapozva ezáltal az adott országban gazdasági kapcsolataink fejlesztéséhez, piacra jutási törekvéseink támogatásához szükséges kapcsolati tőkét – tette hozzá Pana Petra.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)