Dr. Pana Petra külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár 2016. szeptember 06-08. között részt vett a Lengyelországban 26. alkalommal megrendezésre kerülő Gazdasági Fórumon.

A „kelet-európai Davosként” ismert rendezvényen minden évben a térség szempontjából meghatározó gazdasági felsővezetők, vállalatvezetők, szakértők gyűlnek össze az időszerű gazdasági problémák megvitatására. A helyettes államtitkár részt vett a Fórum keretében megrendezett „The Image of the Country vs Its Economic Potential” panelbeszélgetésen, valamint egyeztető megbeszéléseket folytatott lengyel tárgyalópartnereivel.

A lengyel kereskedelem-fejlesztési és befektetési rendszer intézményrendszerének jelentős – hivatalosan Mateusz Morawiecki fejlesztési miniszter által a Fórumon bejelentett – átalakítása okán a helyettes államtitkár megbeszélést folytatott az újonnan létrejövő intézményrendszer szakmai felügyeletét ellátó Polski Fundusz Rozwoju (Lengyel Befektetési Alap) vezetőjével, Pawel Borys elnökkel. Az elnök a tárgyalás során elmondta, hogy a mintegy 13 mrd zloty alaptőkével rendelkező intézmény célja egyablakos módszerrel kiszolgálni az ügyfeleket – a kis- és középvállalatokat, nagyvállalatokat, önkormányzatokat, kormányintézményeket, és magánszemélyeket.

A PFR ernyője alá tartozó intézmények feladatkörei a bel- és külpiacok vonatkozásában egyaránt: banki termékek, hitelek és garanciák biztosítása; biztosítási termékek; tőkebefektetések segítése; vállalati tanácsadás és promóció. Pawel Borys elmondta, hogy felállítják a Lengyel Befektetési és Kereskedelem-fejlesztési Ügynökséget, vagyis a korábbi PaIiIZ kibővített feladatkörrel és sokkal nagyobb költségvetéssel működik a jövőben. A jelenlegi, a nagykövetségek mellett működő külgazdasági irodák helyén (WPHI) piaci alapon működő ún. kereskedelmi irodákat hoznak létre, az átalakítást elmondása szerint alapvetően a dél-koreai modell inspirálta. A jelenlegi 45 iroda helyett már 69 helyen működik majd kirendeltség, piaci alapon, a külgazdasági irodák vezetőit piaci tapasztalattal rendelkező szakemberekből választják ki – ebben elismeréssel nyilatkoztak a magyar modellről. Az Európán kívüli relációk új hangsúlyt kapnak, Irán, Vietnám, Szingapúr mellett Dél-Afrika, Kenya, Tanzánia, Algéria biztosan a célországok között lesz.

Dr. Pana Petra helyettes államtitkár megbeszélést folytatott továbbá Dawid Lasekkel, a Turisztikai és Sportminisztérium helyettes államtitkárával. Egyeztetésükön a Carpathia program elindítója hangsúlyozta, milyen nagyra értékeli a dél-lengyelországi régiók és Magyarország közötti intenzív kétoldalú gazdasági-turisztikai és regionális kapcsolatrendszert. Magyar részről Pana Petra hangsúlyozta, hogy a legfelsőbb szinten elfogadott, folyamatban lévő fejlesztések, mint a Via Carpatia milyen sokat segíthetnek ezen kapcsolatok további bővítésében. A tárgyalás során a lengyel helyettes államtitkár kiemelte a turisztikai intézményrendszer átalakítására vonatkozó lengyel terveket, amelyek a tárca felügyelete alatt kerülnek kidolgozásra. Lengyel részről szorgalmaznák egy ún. Central Europe Branding House koncepció kialakítását, amely közép-európát közösen promotálja.

Pana Petra emellett megbeszélést folytatott a lengyelországi Amerikai Kereskedelmi Kamara vezetőségével, Dorothy Dabrowski ügyvezető igazgatóval és Tony Housh elnökkel. A megbeszélésen elhangzott, hogy az amerikai cégek elsősorban méretgazdaságossági szempontok miatt választják sokszor Lengyelországot regionális központként, ugyanakkor elismerik a magyar kutatási-innovációs bázist. A kamara képviselői a tárgyaláson elmondták, hogy tagvállalataikat a mostani lengyel kormányzati lépések aggodalommal töltik el, elsősorban a kormányzati döntések kiszámíthatóságával vannak problémáik.  Pana Petra kiemelte, hogy külkapcsolati intézményrendszere átalakításával Magyarország arra törekedett, hogy a külföldi befektetők minél hatékonyabb, szakmai, egyablakos kiszolgálásban részesüljenek és bemutatta a KKM ernyője alá tartozó intézményi rendszert. A felek egyetértettek abban, hogy a közép-európai térség nemzetközi vállalatait feltétlenül összekötő téma az innováció és a start-up közösség megtartása, regionális szerepe. Ezen a téren való együttműködés közös érdek, amelyről érdemes folyamatos eszmecserét folytatni nemcsak nemzeti, de regionális kamarai szinten is.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)