Fontosnak nevezte a tiszteletbeli konzulok szerepét Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára egy konferencián kedden Budapesten, és kijelentette, hogy a jövőben rendszeres egyeztetéseket tartanak majd.
Az államtitkár a Magyarországon akkreditált konzuli képviseleteknek rendezett Gazdaságdiplomáciai fórumon hangsúlyozta: az elmúlt két évben új, sikeres modellt vezettek be azzal, hogy több korábban kiaknázatlan erőforrást állítottak a magyar gazdaságdiplomácia szolgálatába. A klasszikus diplomáciai tevékenység helyett a gazdasági célú diplomáciát helyezték előtérbe - mondta.
Kiemelte: az eredményességet mutatja, hogy Magyarország soha nem exportált annyit mint tavaly, és nem volt akkora külkereskedelmi aktívuma. Minden mutató alátámasztja a magyar külgazdaság fellendítését célzó politikai törekvések sikerét - tette hozzá.
Rámutatott, hogy a tiszteletbeli konzulok tágabb kapcsolatrendszerrel és nagyobb mozgástérrel rendelkezhetnek, mint a küldő állam hivatalos képviselete, azzal együtt, hogy a küldő államok többségének nincsen hivatalos képviselete Magyarországon. Az együttműködés lehetősége pont abban rejlik, hogy ezekkel az államokkal más hivatalos államközi kapcsolat nincs - mondta.
Suha György, a tiszteletbeli konzuli kapcsolattartásért felelős miniszteri biztos előadásában történelminek nevezte a fórumot, amit még nem tartottak Magyarországon. Szerinte a fórum is azt jelzi: a kormány hosszú távon számít a tiszteletbeli konzulok professzionális tevékenységére. A magyar állam ezt az intézményrendszert fejleszteni szeretné, a jelenlegi 60 után a következő időszakban egyre több tiszteletbeli konzul kezdi meg működését.
A tiszteletbeli konzuli szerep jelentőségét mutatja szerinte, hogy a világon jelenleg 20 ezer, Európában 3 ezer tiszteletbeli konzul van, az államok ezt az intézményrendszert egyre nagyobb mértékben kezdik kihasználni. A tervezett intézkedésekkel szeretnék emelni a tiszteletbeli konzulok presztízsét, ezek között említette a missziók gépjárműveinek megkülönböztetését, amiről minisztériumi egyeztetéseket tartanak a nemzetközi gyakorlattal összhangban - mondta. A parlament a közelmúltban elfogadta a konzuli törvény módosítását, ami a törvényi szintű elismerése az intézmény fontosságának - közölte.
Bus Szilveszter déli nyitásért felelős helyettes államtitkár arról beszélt, hogy a megjelentek fontos feladatot látnak el sajátos formában, honorálás nélkül képviselnek olyan államokat, ahol például nem működik magyar misszió. Kifejtette, a déli nyitás stratégiával a kormány nagyobb figyelmet fordít az Európán kívüli térségeknek, az ázsiai térségnek vagy a közel-keleti piacokra. Ennek oka, hogy a világgazdaság motorjai Európán kívül esnek, Magyarország kereskedelmi forgalma ezekkel a térségekkel feleakkora, mint a többi, Magyarországhoz hasonló méretű európai uniós országoké - fejtette ki.
Úgy vélte, az új stratégia látványos eredményt hozott, az érintett, a déli nyitáshoz tartozó térségekben mért forgalomnövekedés tavaly több mint 20 százalékos volt, ezen belül a magyar export Latin-Amerikába 18 százalékkal, Ázsiába 28 százalékkal, Ausztráliába pedig 18 százalékkal emelkedett. A jövőben bővülni fog a magyar külképviseleti hálózat, jelenleg 39 képviselet tartozik a déli-nyitáshoz, ez a szám nőni fog, a képviseletek tevékenységét a Magyar Nemzeti Kereskedőház támogatja - mondta.
(MTI / Külgazdasági és Külügyminisztérium)