A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége dr. Szabó László külgazdasági és külügyminiszter-helyettes fővédnökségével 2015. október 14-16. között megrendezte a IV. Ökoindustria Nemzetközi Környezetipari, Energiahatékonysági és Megújuló Energiaforrások Szakkiállítást. A szakmai kiállítást a KKM képviseletében dr. Pana Petra külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg.
A kétévente megvalósuló fórum kiváló alkalmat biztosít az innovatív környezetvédelmi technológiák és szolgáltatások bemutatására, információcserére, technológiai transzferre és szakmai együttműködésre, valamint hozzájárul a környezetipar eredményeinek megismertetéséhez – mondta Pana Petra helyettes államtitkár.
Kiemelte annak fontosságát, hogy egy fenntartható jövőt megalapozó gazdasági modellben az energiatakarékosság, az energiahatékonyság, a megújuló energiaforrások fokozott felhasználása, és a saját erőforrások előtérbe helyezése meghatározó jelentőséggel bírnak.
A környezetvédelmi ipar bár meglehetősen fiatal ágazat, az 1972-es Stockholmi Első Föld Csúcs óta tudjuk, mennyire fontos. Az Európai Unió energiapolitikájának egyik stratégiai célkitűzése, hogy 2020-ra a megújuló energia részarányát 20%-ra emelje a közösségi energiafogyasztásban, melyhez kapcsolódóan a tagországi szinten meghatározott 13%-os részaránynál Magyarország magasabb, 14,65%-os részarányt vállalt – mondta a helyettes államtitkár.
A magyar környezetipar erősségei közül kiemelte a biomassza, geotermikus és napenergia potenciált, amely széles nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező, magasan képzett kutatói háttérrel párosul. Beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt évek során a magyar vállalatok részéről egyre erőteljesebben jelenik meg az igény a külpiacokon való megjelenés és üzletépítés iránt.
A helyettes államtitkár örömét fejezte ki, hogy a rendezvényen ünnepélyes keretek között együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Nemzeti Kereskedőház és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége. Reményét fejezte ki, hogy a partnerség révén a Szövetség kötelékébe tartozó cégek köréből a jövőben egyre többen válnak az MNKH partnerévé.
Kiemelte, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium másik háttérintézménye, a Nemzeti Befektetési Ügynökség eddigi tevékenységének köszönhetően több megújulóenergia-ágazatba tartozó befektetési projekt lezárásával 469,76 millió euró működőtőke érkezett Magyarországra, 344 új munkahelyet létrehozva. A jelenlegi HIPA kezelésében álló, megújulóenergia-ágazatba tartozó beruházási projektek megvalósulása esetén újabb közel 100 millió euró befektetésére kerül sor 195 új munkahely létesítésével.
Pana Petra az idei rendezvényt kísérő események közül megemlítette a Földművelésügyi Minisztérium I. Ökoinnovációs Konferenciáját, a Debreceni Egyetem biogáz technológia lehetőségeiről szóló konferenciát, valamint felhívta a figyelmet a Magyar Nemzeti Kereskedőház és az Enterprise Europe Network nemzetközi üzletember találkozóra.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)