Az idei évben dr. Pana Petra külgazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár képviselte Magyarországot a 3. Kína-KKE Befektetési és Kereskedelmi Kiállításon Ningbóban.
Pana Petra a központi fórumon elhangzott beszédében kiemelte a magyar-kínai kapcsolatok elmúlt években tapasztalható dinamikus fejlődését. Hangsúlyozta, hogy a 16+1 ország együttműködésében Magyarország mindvégig vezető szerepet vállalt, és az idei évben Magyarország rendezi meg a Kína-KKE miniszterelnöki csúcstalálkozót és egészségügyi miniszteri találkozót.
Pana Petra a 16 közép- és kelet-európai ország kiállítással egybekötött együttműködési és fejlesztési fórumához kapcsolódóan kétoldalú megbeszélést folytatott Fu Ziying kereskedelmi miniszterhelyettessel a két ország kereskedelmi és befektetési kapcsolatainak további erősítéséről, a kormány „Keleti nyitás” politikája és Kína „Egy övezet, egy út” kezdeményezése közös céljairól és az abban rejlő lehetőségekről. Mindkét fél üdvözölte, hogy az elmúlt hónapban átfogó stratégiai partnerség szintjére emelkedett a két ország kapcsolata, és egyetértettek a közös projektek kijelölésének és megvalósításának fontosságában az infrastruktúra és energiaipar, az agráripar, a pénzügy, kultúra, oktatás és turizmus területein. A politikus egyeztetést folytatott továbbá Qiu Dongyaóval, Ningbo polgármesterével a város kiemelkedő szerepéről a Kína-KKE kereskedelmi és befektetési együttműködésben, valamint megtekintette a kiállítást és a résztvevő magyar cégek standjait.
A ningbói események margóján a helyettes államtitkár megnyitotta a Magyarország Sanghaji Főkonzulátusa szervezésében megvalósuló Magyar-Kínai Logisztikai Fórumot, amelyen az iparág mintegy 120 jelentős képviselője vett részt. Az esemény magyar és kínai kiemelt résztvevői (Magyar Posta, Budapest Airport, Nemzeti Adó és Vámhivatal, China Eastern, SIPG, China Post stb.) az „Egy övezet, egy út” logisztikai vonatkozásai és e-commerce témájú panelbeszélgetések során vitatták meg az együttműködési lehetőségeket Magyarország és Kína között.
Pana Petra a Sanghaji Szabadkereskedelmi Övezetben megnyitotta továbbá az Állandó Magyar Pavilont, amelyben már több mint 50 magyar cég termékei érhetőek el. Az eseményen a magyar kulturális programokat követően az MNKH és kínai partnere írtak alá megállapodást együttműködésük további mélyítéséről. A Magyar Pavilon a termékek promócióján túl kiváló platform a turizmus, oktatás és kultúra népszerűsítéséhez is.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)