Látványos felfutás indulhat Magyarország és a németországi Észak-Rajna-Vesztfália tartomány politikai és gazdasági együttműködésében a düsseldorfi főkonzulátus újranyitása révén - mondta Düsseldorfban Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára.
A külképviselet hatásköre Hessen tartományra is kiterjed, és a következő két hónapban felveszi a kapcsolatot mindkét tartományban a gazdasági érdekképviseletekkel - 26 ágazati szövetséggel, kereskedelmi és ipari kamarával -, hogy minél szélesebb körben megismertessék a magyarországi befektetési lehetőségeket és azokat a magyar termékeket, amelyek versenyképesek "ezen a nagyon igényes piacon" - mondta Magyar Levente.
A 2010 előtti kormányzat részéről "egyértelműen hiba volt" az Észak-Rajna-Vesztfália fővárosában működtetett diplomáciai képviselet bezárása, nemcsak azért, mert Németország legnépesebb tartományáról és egyik gazdasági központjáról van szó, hanem azért is, mert Észak-Rajna-Vesztfáliából érkezett a magyarországi német befektetések majdnem 25 százaléka - emelte ki az államtitkár.
Hozzátette, hogy a főkonzulátus újranyitása mellett megtartották a Magyar-Észak-Rajna-Vesztfáliai Kormányközi Vegyes Bizottság ülését, amelyen igen konstruktív párbeszédet folytattak a baloldali - a szociáldemokrata párt (SPD) vezette - tartományi kormány képviselőivel.
Ezt mutatja, hogy a vegyesbizottsági ülésen csaknem 30 együttműködési projektet indítottak el. Ezek főleg gazdasági, szakmai szervezetek közös munkáját jelentik, és Magyarország innovációs, kutatás-fejlesztési kapacitásainak növeléséhez járulhatnak hozzá, de minisztériumok és más állami szervezetek közötti együttműködésről és felsőoktatási, tudományos kooperációról is kötöttek megállapodásokat - mondta Magyar Levente.
A főkonzulátus újranyitása alkalmából csütörtökön autóipari befektetői fórumot tartottak a düsseldorfi és aacheni ipari és kereskedelmi kamara (IHK) közreműködésével. A rendezvényen többek között az Audi Hungária Motor Kft. és a Mercedes-Benz Manifacturing Hungary Kft. képviselői számoltak be tapasztalataikról, az államtitkár pedig a kormány gazdaság- és külpolitikájáról tartott előadást.
Kiemelte: a német vállalkozásokat is érintő ágazati különadók bevezetése elkerülhetetlen volt, mert 2010 első fél évében a magyar gazdaság rosszabb állapotban volt, mint a görög. Az átfogó szerkezeti átalakítások "első gyümölcsei már beértek", ezt jelzi egyebek mellett, hogy sorban a negyedik éve 3 százalék alatt van a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államháztartási hiány, az államadósság csökken, a gazdaság kiemelkedő ütemben növekedik, és a közép-európai térséget tekintve "a legversenyképesebb környezet" alakult ki a külföldi beruházások számára - mondta Magyar Levente.
A külpolitikai alapvetésekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország az ukrán válságban az Európai Unió közös álláspontját képviseli, és a kormány csatlakozni kíván az Iszlám Állam terrorszervezet elleni nemzetközi küzdelemhez. Mindez mutatja, hogy Magyarország ugyan pragmatikus, és a nemzeti érdeket szem előtt tartó külpolitikát folytat, de az uniós és a transzatlanti együttműködésben "a közös értékeket mindig a saját érdekei fölé helyezi" - hangsúlyozta az államtitkár.
(MTI)