Elsődleges fontosságú Magyarország számára Ukrajna sikere demokratikus politikai, társadalmi és gazdasági átalakulásában, euro-atlanti integrációjában és gazdaságának megerősítésében.

Kijevben a „Doing Business in Hungary - Üzletvezetés Magyarországon” elnevezésű rendezvényen több mint háromszáz meghívott, magyar és ukrán üzletember, szakértő vett részt.

„Bízom abban, hogy Ukrajna európai orientációjának biztosításával gazdasági, kereskedelmi kapcsolataink új lendületet kaphatnak, sikerül új lehetőségeket feltárni és kihasználni” - hangoztatta Pana Petra külgazdaságért felelős helyettes államtitkár.

Pana Petra rámutatott arra, hogy a magyar-ukrán kétoldalú kereskedelmi forgalom nem esett vissza a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus miatt olyan mértékben, mint amire a szakértők számítottak. Az előrejelzések 10 százalékos csökkenést prognosztizáltak, ehhez képest tavaly mindössze mintegy 5,5 százalékkal csökkent a forgalom. Kifejtette, hogy a Magyarországra irányuló ukrán export 4,3 százalékkal nőtt, eközben viszont a magyar kivitel Ukrajnába 12 százalékkal csökkent.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország belépést kínál Ukrajnának az Európai Unió piacára. „Ezáltal pedig lehetőséget nyújt a bekapcsolódásra egy olyan beszállítói láncba, amely megélhetést biztosíthat az ukrán kis- és középvállalkozásoknak” - tette hozzá.

A magyar-ukrán együttműködés fő területei között felsorolta az agrár- és élelmiszeripart, az energetikai szektort - kiemelten az ukrán villamos energia exportot, valamint az alternatív energetikai infrastrukturális projekteket -, az elektronikai ágazatot, a vegyipart, a járműipari beruházásokat és a környezetvédelmet, hozzátéve, hogy elsősorban a hulladékkezelés és újrahasznosítás terén vannak még lehetőségek.

A magyar kormányzat „keleti nyitás” politikájára kitérve elmondta: Budapest célja, hogy az európai uniós piacok megtartása mellett a magyar export egyharmada a volt szovjet térség felé valósuljon meg, beleértve Ukrajnát.

Ruszlan Oszipenko, az ukrán gazdaságfejlesztési és kereskedelmi minisztérium együttműködésért felelős osztályának vezetője a fórumon elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy Ukrajna tisztában van az európai uniós integráció követelményeivel, és ennek megfelelően kész a szükséges reformokat végrehajtani elsősorban belső piacának rendbetételére, és a befektetési biztonság növelésére összpontosítva erőfeszítéseit. Hozzátette, hogy a kijevi kormányzat kiemelt hangsúlyt helyez a kis- és középvállalkozások sikeres működésének elősegítésére.

Kifejezte, hogy az ukrán fél érdekelt a földgázszállítás terén is folytatni együttműködését Magyarországgal. A magyar-ukrán kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének jó perspektívával kecsegtető területei között kiemelte az energetikai szektort, a pénzügyi szférát, a regionális és határ menti együttműködést, továbbá a turizmust.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium/MTI)