Összesen 37,6 millió dollár (10,8 milliárd forint) értékben kötöttek szerződéseket magyar vállalatok hétfőn Indonéziában - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Jakartában a magyar közmédiának.

A tárcavezető - aki az Orbán Viktor kormányfő vezette delegáció tagjaként érkezett a délkelet-ázsiai országba - kifejtette: a szerződésekből kiemelkedik a Fővárosi Vízműveké, amely a 36 millió dolláros megállapodás értelmében 34 indonéz település víztisztító és vízgazdálkodási rendszerét építi ki, illetve újítja majd fel.

A Fővárosi Vízművek üzleti lehetősége még tovább bővülhet - folytatta -, mert a társaság arra is szerződött a jakartai vízművel, hogy közösen mérik fel az indonéz fővárosban a vízrendszer működtetésének modernizációját, és ha szükség lesz további lépésekre, akkor a Fővárosi Vízművek már egy előnyösebb pozícióból indulhat.

Kép letöltéseSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Thomas Lembong indonéz kereskedelmi miniszter kezet fog megbeszélésük előtt Jakartában / Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Szijjártó Péter azt is közölte, hogy magyar IT-vállalatok 1,6 millió dollár értékben végezhetnek fejlesztéseket nagy indonéz IT-cégeknek.

Örömteli hírnek nevezte, hogy az év közepétől a magyar Cellum vállalat mobilfizetési alkalmazásai futnak majd a legnagyobb indonéz mobiltelefon-gyártó cég készülékein.

Elmondta továbbá, hogy az Eximbanknál egy 200 millió eurós hitelkeretet nyitottak a magyar-indonéz vállalatközi együttműködés fejlesztése érdekében.

A külgazdasági és külügyminiszter jakartai kétoldalú tárgyalásairól is beszámolt. A magyar diplomácia vezetője megbeszélést folytatott Retno Marsudi külügyminiszterrel, továbbá a közmű- és lakásügyi, valamint a kereskedelmi miniszterrel.

Kép letöltéseSzijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Retno Marsudi indonéz külügyminiszter kezet fog megbeszélésük előtt Jakartában / Fotó: KKM

Szijjártó Péter hangsúlyozta: Indonézia - a rendkívül komoly földrajzi távolság ellenére is - fontos partner Magyarországnak, hiszen a délkelet-ázsiai szigetországban pontosan és jól értik a nemzetközi békefenntartás, a terrorellenes küzdelem, valamint a bevándorlás kezelése érdekében tett lépések jelentőségét.

Magyarország és Indonézia között több együttműködés is létrejött - folytatta -, a két ország kölcsönösen támogatja például egymás tagságát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsába. Megjegyezte, a 2017-2019 közötti időszakra Magyarország pályázik a testület tagságára.

A külügyi együttműködés kiterjesztéséről is szólt a miniszter, ennek részeként megállapodtak egyebek mellett a diplomaták kölcsönös képzéséről.

Szijjártó Péter azt is mondta, hogy Indonézia és Magyarország két fontos pillérét képezheti a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) és az Európai Unió közötti együttműködésnek. Ezzel kapcsolatban kiemelte: az EU-nak fontos kérdés, hogy a külső partnerekkel stratégiai jelentőségű kapcsolatot építsen fel a gazdasági megerősödés érdekében.

(MTI / KKM)