A jelenlegi körülmények között a befelé fordulás a lehető legrosszabb válasz, amelyet adhatunk a kihívásokra - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Dialógus Kína és a Közép-Kelet-Európai Politikai Pártok Között című konferencián, csütörtökön Budapesten.

A tárcavezető felszólalásában hangsúlyozta: Európának sokkal könnyebb lenne szembenéznie a kihívásokkal, ha nyitottabb lenne külső partneri kapcsolatok, szövetségek építésére.

Kép letöltéseFotó: KKM

A közép-európai országoknak mindig is az volt a racionális álláspontja, hogy szükség van az együttműködésre Kínával, és a térség kooperációja az ázsiai országgal egész Európa érdekét is szolgálja - mutatott rá Szijjártó Péter.

Kifejtette: "nagyon izgalmas időket élünk", mert nemcsak az EU, de a Nyugat-Balkán is a migráció jelentette történelmi kihívással néz szembe, a gazdasági problémákat pedig nem segíti a britek döntése az unió elhagyásáról. További kihívásként említette az ukrajnai háborút, az energiabiztonság kérdését, valamint az EU és Oroszország kapcsolatát.

Úgy vélte, ebben a helyzetben a befelé fordulás nem megoldás, hanem a kapcsolatépítést kell fokozni a külső partnerekkel. A közép-európai országok mindig is hangsúlyozták a stratégiai szövetségek jelentőségét más térségekkel, országokkal - emlékeztetett. Hozzátette: nemrégiben az EU is elismerte, hogy Közép-Európa és Kína együttműködése az EU-nak is hasznos.

Kép letöltéseFotó: KKM

A külügyminiszter arra is kitért, hogy a világgazdasági és -kereskedelmi trendekre a szabadkereskedelmi egyezmények kötése és a regionális együttműködések kialakítása a jellemző, és ha az unió kimarad ezekből az együttműködésekből, az hátrányosan hat a versenyképességére.

Szijjártó Péter szerint a közép-európai gazdaságok nagyon nyitottak, és érdekük a dinamikusan fejlődő együttműködés Kínával. Ezért közös erőfeszítéseket kell tenniük, hogy megőrizzék a jogukat a kapcsolatépítéshez külső partnerekkel - mondta.

A tárcavezető újságíróknak arról is beszélt, hogy a britek azzal a döntésükkel, hogy kilépnek az EU-ból, az unión kívülről érkező befektetések tekintetében veszítettek a versenyképességükből, hiszen sok távoli, főleg távol-keleti vállalat az Európai Unión belüli székhelyeket keresi Európában.

Kép letöltéseFotó: KKM

Mint mondta, "nyilvánvalóan nyugat-európai barátaink nem örülnek akkor, amikor Kína Közép-Európával fűzi szorosabbra az együttműködést", versenyben vagyunk Nyugat-Európával abban a tekintetben, hogy hova jöjjenek a kínai befektetések.

Szijjártó Péter kitért rá: közép-európai infrastrukturális beruházások kínai finanszírozása európai érdek is, mert az EU kevesebbet allokált erre a célra.

(MTI)