Erősíteni kell az Európai Unió keleti partnerségi programját, mivel az hidat képezhet Európa keleti és nyugati fele között, s megteremtheti ezek együttműködését.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erről azzal a széles körű találkozóval kapcsolatban beszélt, amelyen a visegrádi négyek és a keleti partnerség országainak külügyminiszterei, valamint a svéd és a román diplomácia vezetői vettek részt. A találkozó központi témája a keleti partnerség országaival (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Ukrajna) folytatott együttműködés fejlesztése volt, ugyanakkor szó esett az energiabiztonságról és más aktuális külpolitikai kérdésekről is.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton

„Azt szeretnénk, ha Európa keleti és nyugati fele pragmatikusan és kulturáltan együtt tudna működni, ehhez a keleti partnerség egy nagyon fontos hidat tud képezni, ezért Magyarország a program erősítését javasolja az Európai Uniónak” - mondta Szijjártó Péter, hozzátéve: ebben a kérdésben a visegrádi négyek között teljes az egyetértés.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton

A magyar diplomácia vezetője elmondta azt is: úgy vélik, hogy az EU-nak stratégiai partnerséget kell kialakítania Azerbajdzsánnal, amely az egyetlen új gázbeszerzési forrás a közeljövőben. „Azerbajdzsán az egyetlen olyan ország jelenleg, amely belátható időn belül újabb gázbeszerzési forrás lehet Európa számára (...), ezért azt szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió, benne a visegrádi négyekkel, Azerbajdzsánnal stratégiai együttműködést alakítson ki” - fogalmazott Szijjártó Péter.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton

Hozzátette, hogy a találkozón ismertette azt a magyar álláspontot is, miszerint az EU-nak változtatnia kellene a Fehéroroszországgal szembeni hozzáállásán, és szoros együttműködést kellene kialakítania vele. „Értékelni kell ennek az országnak a stabilitását és azt a szerepet, amelyet a minszki megállapodásokban játszik” - jegyezte meg. (A minszki megállapodások az ukrán válság tartós rendezését célozzák.)

Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a találkozót követő sajtótájékoztatón elmondta: az értekezleten szó esett a keleti partnerség országaiban zajló reformok támogatásának lehetőségeiről, az ezekkel kapcsolatos tapasztalatcseréről és a közelgő rigai - szintén keleti partnerségi - csúcstalálkozó témáiról, valamint annak a közös nyilatkozatnak a témáiról is, amelyet a részt vevő országok külügyminiszterei Rigában szeretnének elfogadni.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton

A találkozón, illetve az azt követő sajtótájékoztatón részt vett Federica Mogherini is. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a rigai csúcskonferencia előkészületeinek szempontjából nagyon fontosnak nevezte a pénteki pozsonyi találkozót, amelyen elmondása szerint több területen előrelépést sikerült elérni.

A visegrádi négyek és a keleti partnerség országainak mostani találkozója már a hatodik volt ilyen „összeállításban”, s egyben az utolsó külügyminiszteri szintű V4-es rendezvény Szlovákia júniusban végződő V4-elnöksége idején.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium/MTI)