December 16-án emlékezünk az 1989-es romániai forradalom kitörésének 25. évfordulójára, azon forradalmárok, hősök és mártírok áldozatára, akiknek halált megvető bátorsága és helytállása a kommunista diktatúra bukását eredményezte.

A romániai forradalom kapcsán fontosnak tartjuk kiemelni Temesvár lakosságának szerepét, hiszen a diktatúrával szembeni hősies helytállásuk adott lökést a Bukarestben és több nagyvárosban kialakult tiltakozó megmozdulásoknak. Románia polgárai azokban a drámai napokban hitet tettek a demokratikus átalakulás, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett. Magyarország, amely szintén szenvedő alanya volt a kommunista rezsim évtizedeinek, örömteli várakozással figyelte az eseményeket és segítő szándékkal járult hozzá a forradalom sikeréhez.

A hősök előtti főhajtásunkkor nem feledkezhetünk meg Tőkés László személyéről, akinek a közössége és hite melletti rendíthetetlen kiállása elindítója lett a Romániát átformáló változásoknak. A szabadságért való küzdelem közös, magyar-román jellegének, a két nép közötti szolidaritásnak kulcsszerepe volt a forradalom sikerében. A forradalmi cselekményekben egyként osztoztak Románia különböző nemzetiségű és vallású polgárai, példát mutatva ezzel a nemzetek közötti összefogásra, valamint annak, hogy a szabadság egy olyan egyetemes érték, amely csupán együttes erővel vívható ki.

A mai évfordulón szeretnénk kifejezni azon meggyőződésünket, hogy Románia és Magyarország az európai demokratikus közösségek tagjaként, stratégiai partnerként folytatja útját, ennek köszönhetően új távlatok nyílhatnak meg a két nemzet számára. Egyik legfontosabb feladatunknak – egyben közös felelősségünknek – tartjuk, hogy az európai uniós tagság nyújtotta, valamint a szoros kétoldalú együttműködésből fakadó lehetőségeket mind a romániai magyar, mind a magyarországi román nemzeti kisebbség helyzetének javításában maradéktalanul hasznosítsuk.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)