Az elmúlt két év folyamán Európában elkövetett terrortámadások bizonyítják, hogy a migráció a legsúlyosabb biztonsági kihívást jelenti Európa számára - jelentette ki Szijjártó Péter Brüsszelben a NATO-tagországok külügyminisztereinek kétnapos tanácskozásának szünetében szerdán.

A külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, az elefántcsontparti Abidjanban nemrégiben tartott 5. EU-Afrika csúcstalálkozón egyértelműen bebizonyosodott, hogy megalapozottak azok a nemzetközi - köztük NATO- - előrejelzések, amelyek déli irányból újabb jelentős mértékű migrációs nyomással számolnak.

Mint elmondta, az afrikai kontinensről potenciálisan beáramló tömegeknek korlátlan az utánpótlásuk, ugyanis a kontinens népessége az elkövetkezendő időszakban meg fog duplázódni, meghaladva a kétmilliárdot, amely számos afrikai országban - jelentős instabilitást okozva - komoly gazdasági nehézségeket eredményezhet.

Európának biztonsági érdeke, hogy a dél felől érkező migrációs nyomást meg tudja állítani, és ebben a NATO-nak is szerepet kell vállalnia, ugyanis az Európai Unió önmagában erre nem képes - húzta alá.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a NATO tagországok külügyminiszterei egyetértettek abban, hogy a katonai szövetség a migrációs nyomás kezelését célzó uniós törekvéseket továbbra is támogatni fogja az Égei- és a Földközi-tengeren szolgálatot teljesítő misszióival, valamint hírszerzési adatokkal segíti a közös munkát az embercsempészekkel szemben. A miniszter aláhúzta, az Afrikából érkező migrációs nyomás erősödésével a NATO flottáinak a jövőben még nagyobb szerepük lesz Európa déli határainak megvédésében.

Magyarország úgy gondolja, hogy a gazdaságélénkítő és ösztöndíjprogramok és a politikai stabilitást segítő fejlesztések mellett világossá kell tenni, hogy az eddig szabadon átjárható határokon a továbbiakban nem lesz könnyű átjönni - húzta alá.

A külgazdasági és külügyminiszter tájékoztatójában kijelentette, Magyarország határozottan támogatja a katonai szövetség bővítését, ezért azt szeretné, ha a NATO ellentétes utat járna be, mint az Európai Unió, amelyben csökken a tagok száma.

A Nyugat-Balkán stabilitása és a térség békéje szempontjából szükséges mind a bosnyák, mind a macedón csatlakozási folyamat felgyorsítása. Grúzia pedig minden feltételnek eleget tett annak érdekében, hogy az észak-atlanti szövetség a közeljövőben megindíthassa a tagsági akciótervet - közölte Szijjártó Péter.

(MTI)