Február 3-án, szülővárosában, Zaragozában került sor a magyar zsidó honfitársaink ezreinek életét megmentő spanyol diplomatáról, Ángel Sanz Briz-ről szóló dokumentumfilm ünnepi bemutatójára.

Az Ángel Sanz Briz válaszútja (spanyol eredeti: La encrucijada de Ángel Sanz Briz) című sok éves kutatómunkát követően magyar, spanyol és izraeli helyszíneken forgatott mű dokumentarista igényességgel, de egyben érdekfeszítő módon ismerteti meg a nézővel a spanyol diplomata személyét, tevékenységét és a történelmi kontextust.

Ángel Sanz Briz 1942-ben 32 évesen érkezett Budapestre, új állomáshelyére. Fiatal kora ellenére hatalmas bátorságról és emberiességről tett tanúbizonyságot azzal, hogy az 1944-es vészidők folyamán a budapesti spanyol nagykövetség ideiglenes ügyvivőjeként több mint 5000 magyar zsidó állampolgárt mentett meg.

Elszántságához kellő ravaszság is párosult, ugyanis egy olyan korábbi spanyol rendeletet használt fel a szefárdi eredetű zsidók védelméhez és győzte meg azzal az akkori magyar hatóságokat, amely már nem is volt érvényben. Másrészt a 200 magyarországi szefárdi származású zsidó személy védelmére kapott engedélyt úgy használta, bővítette és „kozmetikázta”, hogy azzal végül ezreket mentett meg.

Az ünnepélyes eseményen Magyarország képviseletében köszöntőt mondott Győri Enikő madridi nagykövet. Beszédében kiemelte: „az európai béke generációjaként kötelességünk és felelősségünk, hogy kontinensünkön és az egész világon soha többé ne tudjanak olyan rendszerek alakulni, amelyek legitimáló erejüket az emberekben rejlő rosszból nyerik”.

Hangsúlyozta továbbá, hogy „őrt kell állnunk minden ponton, hogy soha többé ne legyen olyan a világunk, hogy csak az egyéni hősiesség legyen benne az üldözöttek egyetlen reménye.” A filmet tavasszal fogják Madridban bemutatni és folynak az előkészületek a budapesti vetítés érdekében is.”

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)