A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter által kezdeményezett, a görög, a macedón és a szerb külügyminiszter, továbbá a török EU-ügyi miniszter részvételével 2015. április 7-én tartott ötoldalú miniszteri találkozó folytatásaként 2015. június 25-én szakértői munkacsoporti ülésre került sor a Külgazdasági és Külügyminisztériumban. Az ülésen megfigyelőként jelen volt az Európai Bizottság képviselője is.
A munkacsoport összehívásával elkezdődött a Tesla projekttel kapcsolatos szakértői munka, melynek célja, hogy megvizsgálja a Törökországot és Közép- és Délkelet-Európát összekötő földgáz-csővezetékes kapcsolat létrehozásának lehetőségét, tisztázza a technikai, finanszírozási, szabályozói és jogi kérdéseket, illetve elkészítse a projekt elő-megvalósíthatósági tanulmányát.
Az ülésen a magyar házigazda részletesen bemutatta a Tesla projekt fő paramétereit, a 2019-es induláshoz vezető időszak mérföldköveit és operatív menetrendjét, emellett ismertette a hálózati rendszerüzemeltető vállalatok által aláírandó Együttműködési Megállapodás tervezetét.
A szakértői munkacsoport egyetértésre jutott abban, hogy közösen véglegesítik az Együttműködési Megállapodást, és az ősszel tartandó miniszteri találkozóhoz időzítve sort kerítenek annak aláírására. A felek üdvözölték, hogy a Tesla projekt felkerült a Földgáz Rendszerirányítók Európai Hálózatának (ENTSOG) tíz éves fejlesztési tervébe. Megállapodás született arról, hogy közösen lépnek fel az EU-s közös érdekű projekt (Project of Common Interest – PCI) státusz biztosítása érdekében, megteremtve ezzel az EU-s finanszírozási források bevonásának egyik előfeltételét.
A Tesla célja, hogy összeköttetést teremtsen a közép- és délkelet-európai fogyasztói központ és a diverzifikált török piac között. A Tesla megfelel majd az EU 3. energiacsomagjában foglalt előírásoknak, és a kétirányú szállításra alkalmas vezetékként jelentősen hozzájárul a közép- és délkelet-európai régió, illetve egész Európa energiabiztonságához. Mint az április 7-ei nyilatkozat rögzíti, a Résztvevő Államok készek arra, hogy „az együttműködés jegyében üdvözöljék körükben a régió ezen erőfeszítésekben részt venni szándékozó további országait”.
Közép- és Délkelet-Európa továbbra is sérülékeny a gázellátásban történő esetleges fennakadásokkal szemben. Magyarország vizsgálja a források és a szállítási útvonalak diverzifikálására vonatkozó lehetőségeket. Magyarország fontosnak tartja a regionális gázpiaci integrációt, a kétirányú szállításra alkalmas interkonnektorokból álló „kapilláris” rendszer fejlesztését. Ugyanakkor továbbra is valljuk, hogy szükség van egy nagykapacitású gázvezetékre is a térség ellátása érdekében. Meggyőződésünk, hogy több országon áthaladó infrastrukturális projektként a Tesla – ellátás-biztonsági jelentősége mellett – a tágabb régió stabilizálásában és gazdasági fejlődésben, valamint a Nyugat-Balkán EU integrációs folyamatában is jelentős hozzáadott értékét képvisel.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)