A magyar agrárbefektetések élénkítésének lehetőségeiről tárgyalt Budai Gyula macedón minisztériumi és gazdasági vezetőkkel szerdán Szkopjéban.
Az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztos a megbeszélések után az MTI-nek elmondta: az elmúlt években a kétoldalú gazdasági kapcsolatok jelentősen fejlődtek, a magyar kivitel, főként a magyar agrárexport jelentősen bővült a nyugat-balkáni országba.
A pozitív folyamat továbbvitelét szolgálták a mostani tárgyalások is Besir Jasharival, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Minisztérium államtitkárával, továbbá a Furkan Cakóval, a külföldi befektetésekért felelős miniszterrel, valamint Jelisaveta Georgievával, a Macedón Gazdasági Kamara alelnökével - jelezte a miniszteri biztos.
Kiemelte: a magyar agrárvállalkozások számára számos lehetőség nyílik a nyugat-balkáni országban, példaként említette, hogy mintegy 4000 hektáros terület bérleti jogára írnak ki rövidesen pályázatot Macedóniában, várva a mezőgazdasági, valamint a termelő cégek jelentkezését.
A kétoldalú együttműködésre különösen alkalmas terület lehetne az akvakultúra, sertés-, baromfitartás, a vízügyi, az öntözés és a vetőmag-termesztés - vélekedett Budai Gyula. A kis- és közepes vállalkozásokra mind Magyarországon, mind Macedóniában fokozott figyelmet fordítanak a befektetés-ösztönzés területén - jegyezte meg.
A miniszteri biztos elmondása szerint Macedónia befektetést tudást, segítséget vár egyebek között az állategészségügy területén, főleg az állati eredetű hulladékok (tetemek) megsemmisítésében. Ezen a területen az ATEV piaci részvétele is elképzelhető.
Hozzátette: az öntözési technológiák átadásában szintén jó lehetőségek mutatkoznak a magyar cégek számára, mivel Macedónia is küszködik a klímaváltozás negatív következményeivel.
Budai Gyula emlékeztetett arra, hogy Szkopjéban már működik magyar kereskedőház, amelynek feladata a két ország vállalatai közötti együttműködés előmozdítása, ösztönzése. A közös vállalatok létrehozására 134 millió eurót biztosít az Eximbank.
A miniszteri biztos szólt arról, hogy még az idén megállapodás jöhet létre a két ország agráregyetemei között egy diákcsere programról, ezen a két ország szakértői már dolgoznak. Fejlődhetnek a kapcsolatok a két ország gazdasági kamarái között is, ezt főként a kétoldalú szakember-találkozókkal mozdíthatják elő.
(MTI)