Az Európai Unióban létrehozandó jogállamiság-mechanizmussal kapcsolatban az a legfontosabb előfeltétel, hogy minden tagállam egyenlő elbírálás alá essen, és ne érvényesüljön kettős mérce - mondta magyar újságíróknak kedden Brüsszelben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A tagállamok uniós ügyekért felelős minisztereinek mai tanácskozásán napirenden szerepel e téma. A tanács soros elnökségét ellátó Olaszország véleménycserét tervez a miniszterek között kedd délután arról, hogyan lehetne olyan új mechanizmust létrehozni, amely a gyakorlatban is, kivitelezhető módon tudná garantálni, hogy minden tagállam tiszteletben tartsa az unió alapszerződésében lefektetett alapértékeket.

Az MTI birtokába került, a vita alapjául szolgáló dokumentum szerint az olasz elnökség szerint a tanácsnak kulcsszerepet kell játszania abban, hogy a jogállamiság tiszteletben tartásáról az uniós szerződésekkel összhangban egyetértés alakuljon ki.

"E célból a tanács arra törekszik, hogy a kölcsönös tanuláson és a tapasztalatok megosztásán alapuló építő párbeszéden keresztül bátorítsa a jogállamiság tiszteletének kultúráját" - áll a dokumentumban, amely kifejezetten tartalmazza, hogy a tanácson belül bármilyen politikai párbeszédet csak politikailag elfogulatlan és objektív módon, bizonyítékok alapján és diszkriminációmentesen lehet lefolytatni ebben a témában.

A magyar tárcavezető szerint a kezdeményezéssel összefüggésben olyan kérdések fogalmazódnak meg, amelyeket ma biztosan nem lehet majd lezárni.Szijjártó Péter egyúttal hangsúlyozta: úgy véli, a jelenlegi uniós intézményrendszer is lehetőséget ad arra, hogy az uniós intézmények fellépjenek azok ellen, akik szerinte nem tartják tiszteletben az uniós alapértékeket.

"Mi sosem támogattuk és nem is fogjuk támogatni a szerződések lopakodó módosítását" - nyomatékosította a külgazdasági és külügyminiszter.

(MTI)