Az Európai Uniónak honorálnia kell, ha egy ország felelősségteljesen jár el a migrációs válság kezelésében, így a Zöld-foki Köztársasággal is szorosabbra kell fűznie az együttműködést - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
A politikus Luís Filipe Lopes Tavaressel, a Zöld-foki Köztársaság külügyekért, közösségi ügyekért és védelemért felelős miniszterével tárgyalt, majd a megbeszélést követően tartott sajtótájékoztatójukon kiemelte: az uniónak határőrizeti és biztonsági együttműködés keretében segítenie kell az afrikai országnak biztonsága és stabilitása fenntartásában, mivel a Zöld-foki Köztársaság elkötelezett a kooperáció mellett.
Emellett az ország vízummentességet akar adni az uniós tagállamok állampolgárainak, így az uniónak is vízumkönnyítést kellene bevezetnie a Zöld-foki Köztársaság esetében - vélekedett.
Szijjártó Péter kifejtette: Afrika jelentősége az országok gazdasági növekedése és a biztonság szempontjából egyértelművé vált, lassan ott vannak a legdinamikusabban fejlődő gazdaságok, és ez a kontinens az Európát sújtó migrációs hullám egyik kiindulópontja.
Ezért Európának alapvető gazdasági és biztonsági érdeke a lehető legszorosabb együttműködés felépítése Afrikával - mutatott rá.
Úgy látja, ebből a munkából Magyarország kiveszi a részét, és nagy hangsúlyt helyez a kapcsolatokra a Zöld-foki Köztársasággal, mert az is keresztény ország, és a közös kulturális alapokból kiindulva könnyebb az együttműködés. Másrészt a migráció kérdésében a két ország álláspontja szinte teljes mértékben egybeesik, hiszen a Zöld-foki Köztársaság szerint Afrika és Európa közös felelőssége az ésszerű kooperáció kialakítása, ami meggátolja, hogy százezer számra hagyják el emberek Afrikát - magyarázta.
Hozzátette: a Zöld-foki Köztársaság az egyetlen ország a szubszaharai térségben, amely visszafogadja a bevándorlókat.
A külügyminiszter szerint mielőbb gazdasági megállapodást kell kötnie az uniónak a Zöld-foki Köztársasággal.
Magyarország évente tíz ösztöndíjast fogad az afrikai országból felsőfokú tanulmányokra - közölte. Elmondta: emellett a Zöld-foki Köztársaság támogatja a magyar vízgazdálkodási technológiák megjelenését piacán, így a magyar cégek kivehetik a részüket a helyi vízgazdálkodás fejlesztéséből.
Megjegyezte: a mai napnak diplomáciatörténeti jelentősége van, ugyanis még nem járt hivatalos látogatáson Magyarországon külügyminiszter a Zöld-foki Köztársaságból.
Luís Filipe Lopes Tavares hangsúlyozta: országa "Magyarország barátja" akar lenni Afrikában, hiszen ugyanazokat az értékeket osztják, és mindkét országot érintik a migrációs problémák.
Mint mondta, a két ország egyetért abban, hogy fontos a gazdasági, politikai, kulturális együttműködés, de ahhoz, hogy ez lehetséges legyen, a migrációs krízist kezelni kell.
A Zöld-foki Köztársaság kis szigetország, de kontroll alatt akarja tartani a migrációt - jelentette ki. Hozzáfűzte: országa Magyarországhoz hasonlóan úgy véli, hogy a problémákat ott kell kezelni, ahol azok keletkeznek, hogy ott tudjanak jól élni az emberek, ahol születtek és laknak.
Luís Filipe Lopes Tavares méltatta a kétoldalú együttműködést az oktatás, különösen a zeneoktatás területén, és szintén kiemelte a közös keresztény gyökereket, amelyek - mint mondta - záloguk az együttműködésnek.
(MTI)