Magyarország negyedik alkalommal rendezi meg az Európai Területi Társulások Jóváhagyó Hatóságainak éves konferenciáját. Az idei eseményen a jóváhagyó hatóságok a gazdaságfejlesztés lehetőségeiről folytatnak tapasztalatcserét. A Külgazdasági és Külügyminisztérium a Közép-európai Kezdeményezéssel (KEK) közös finanszírozásban készíti elő a rendezvényt.

Az Európai Területi Társulások (ETT) intézményét az Európai Unió hívta életre a hatékony határon átnyúló, interregionális és transznacionális együttműködések megvalósítására. Az ETT az Unió első olyan jogi eszköze, amely jogi személyiséget és intézményesített keretet biztosít a tagállami önkormányzatok és régiók együttműködéséhez. Magyarország élen jár az ETT-k alapítása és működtetése terén: a közel 50, az Unióban bejegyzett ETT-ből összesen 20 működik magyar részvétellel, ebből 15 magyar székhellyel.

Az immár hagyományosnak tekinthető találkozón idén a jóváhagyó hatóságok az EU és a KEK perspektívájából járják körbe a gazdaságfejlesztési lehetőségeket, fedik fel az esetleges hiányokat és azonosítják a lehetséges kitörési pontokat, ezáltal erősítik az ETT-k gazdaságfejlesztésben betölthető szerepét. Az esemény lehetőséget biztosít továbbá arra, hogy a jóváhagyó hatóságok megosszák egymással a felújított uniós rendelet végrehajtása során szerzett jó gyakorlataikat.

A rendezvény házigazdája Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára. Beszédet mond a Közép-európai Kezdeményezés főtitkára, Giovanni Caracciolo di Vietri nagykövet, Draganco Apostolovski, a Közép-európai Kezdeményezés soros elnökségének képviseletében, valamint Markku Markkula, a Régiók Bizottsága újonnan megválasztott elnöke.

A konferencián részt vesznek az Európai Bizottság és a Régiók Bizottsága magas beosztású tisztségviselői, szakértőit, továbbá a gazdaságfejlesztésben szerepet vállaló állami- és magánszektor neves képviselői. Ezen kívül több, magyar alapítású és Európa más országában székhellyel bíró ETT képviselőjének, a regionális politikában dolgozó szakembereknek, a társtárcák és az érintett nagykövetségek munkatársainak a részvételére is számítunk.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)