Az Európai Uniónak (EU) soha nem kellett még annyi és olyan kihívással egyszerre szembenéznie a második világháborút követően időszakban, mint most - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek Horvátországban, a Dubrovniki Fórum elnevezésű nemzetközi kül- és biztonságpolitikai tanácskozáson pénteken.

Kifejtette: a bevándorlási nyomás, a terrorfenyegetettség, a britek kilépése az EU-ból, valamint az Ukrajnában zajló háború egyre inkább úgy tűnik, hogy hosszú távú, megoldatlan kihívások elé állítják az EU-t.

A miniszter négy pontban foglalta össze azt a változássorozatot, amelyen a magyar kormány álláspontja szerint az EU-nak végig kell mennie annak érdekében, hogy megtalálja a kiutat ebből a rendkívül nehéz helyzetből.


Kép letöltéseA bevándorlási nyomás, a terrorfenyegetettség, a britek kilépése az EU-ból, valamint az Ukrajnában zajló háború egyre inkább úgy tűnik, hogy hosszú távú, megoldatlan kihívások elé állítják az EU-t. Fotó: Szabó Árpád/KKM
Első javaslatként azt nevezte meg, hogy az EU-nak "meg kell védenie magát". "Le kell számolni azzal a tarthatatlan európai gyakorlattal, amely arra buzdított ezreket, tízezreket és százezreket, hogy rohanják meg az EU és uniós országok határait, és sértsék is meg azokat" - mondta a miniszter.

Az Európai Bizottságnak (EB) a bevándorlásra vonatkozó eddigi döntéseit károsnak és hibásnak nevezte Szijjártó Péter. Ezt be kell látni és teljesen más irányba kell elindulni a bevándorlási válság kezelésében, mint amilyen úton eddig az EB és az európai intézmények jártak - hangsúlyozta.

Az Európai Unió nyugat-balkáni bővítését fel kell gyorsítani - jegyezte meg második javaslatként a miniszter. Mint kifejtette, többször bebizonyosodott már, hogy a Nyugat-Balkán, Délkelet-Európa rendkívül instabil, törékeny helyzettel rendelkezik, és ezen a törékeny helyzeten leginkább az uniós integráció kibővítése segíthet.

Szijjártó Péter harmadik pontként azt jelölte meg, hogy nem szabad több hatáskört Brüsszelnek adni. Minél erősebbek az EU tagállamai, annál erősebb az EU - mondta. Az bizonyosodott be, hogy az elmúlt időszak kihívásaira adott válaszok közül csak azok voltak a jók, amelyeket egyes tagállamok hoztak meg - tette hozzá.

Végül kijelentette: erős és határozott vezetésre és demokratikusan megválasztott vezetőkre van szükség, és minden egyes olyan támadás, amely demokratikusan megválasztott vezetők ellen irányul EU-ban vagy az EU környékén, az egyúttal támadás az EU biztonsága ellen is.

(MTI)