Budai Gyula szerint a magyar cégek annak köszönhetően tudták átvészelni az orosz embargó negatív hatásait, hogy a környező országokban sikerült azt az árufelesleget elhelyezni, amely egyébként a magyar belső piacon jelent volna meg.

Az Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztos kedden Belgrádban szerb kollégájával tárgyalt a további együttműködési lehetőségekről, ezt követően nyilatkozott az MTI-nek.

Magyarország és Szerbia között dinamikusan fejlődik a kereskedelmi forgalom - emelte ki, hozzátéve: augusztus óta azok a magyar cégek, amelyek korábban itt voltak a szerb piacon, növelni tudták a kivitelt, sőt meg tudtak jelenni új magyar cégek is.

Magyarázata szerint Budapest a szerb mezőgazdasági illetékesektől arra kért támogatást, hogy a feleslegessé vált árut Szerbiában tudja értékesíteni. "A korábbi egyeztetésünk eredménnyel járt, mert jelentősen növekedett a magyar cégek szerbiai exportja" - részletezte Budai Gyula. Jelezte: ez főleg a feldolgozott élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök, vízi szárnyasok, valamint baromfi- és sertéshús Szerbiába történő exportjának növekedését jelenti.

Annak a felesleges árumennyiségnek egy részét, amely az orosz embargó által Magyarországon keletkezett, Szerbiában tudtuk elhelyezni, a többinek pedig a környező országokban, Macedóniában és Montenegróban sikerült piacot találni - taglalta a miniszteri biztos.

Tavaly augusztus óta - amióta Oroszország egyévi időtartamra teljes embargót vetett ki a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékekre, baromfi, hal, sajt, tej, tejtermék behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából - a magyar mezőgazdaságnak napi 70 millió forintos kieséssel kell számolnia. Ezért is nagyon fontos, hogy a Szerbiában jól ismerik a magyar termékeket, van rájuk igény, és további piacbővítésre lehet számítani - szögezte le Budai Gyula.

Danilo Golubovic, a szerb mezőgazdasági miniszter helyettese a keddi találkozót követően az MTI-nek kiemelte, hogy Szerbia és Magyarország gazdasági kapcsolatai soha nem voltak még olyan jók, mint most. Elmondása szerint, a magyar miniszteri biztossal beszéltek a további együttműködési lehetőségekről, illetve arról, hogy a magyar cégek hogyan tudnának belépni a szerb piacra, illetve komoly befektetéseket tenni az országban, főleg a Vajdaságban, ahol jelentős számban élnek magyarok.

Magyarország Szerbiából az utóbbi időszakban mezőgazdasági szempontból a legnagyobb értékben cukrot, napraforgómagot, kukoricát, melaszt, tollat és sört importált. A Szerbiába irányuló magyar export fő terméke az élő és fagyasztott sertés, a töltött és töltetlen kakaós tömb, a gyümölcscukor, a napraforgóolaj, a különböző étrend-kiegészítők, valamint a kutya- és macskaeledel volt.

(MTI)