Ideje a legkeményebb eszközökhöz nyúlni a Kárpátalján élő magyar kisebbség védelme érdekében - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatorna keddi műsorában.
Szijjártó Péter megerősítette: az ukrán oktatási törvény módosítása miatt azt az utasítást adta a magyar diplomatáknak, hogy a nemzetközi fórumokon ne támogassanak olyan kezdeményezést, amely az ukránoknak fontos.
A politikus szégyennek és gyalázatnak nevezte az ukrán oktatási törvény módosítását, különösen azután, hogy a magyar kormány támogatta Ukrajna európai törekvéseit, és sokszor kérte, ne változtassák meg a jogszabályt.
Ezek után az oktatási törvény elfogadása másként nem értékelhető, mint Magyarország "hátba szúrása" - fűzte hozzá.
Ebben a helyzetben Magyarország az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), az ENSZ, az EU és az Európa Tanács kisebbségi ügyekkel foglalkozó biztosaihoz fordult. A magyar kormány azt kéri, fejtsenek ki nyomást Ukrajnára.
Annál is inkább, mert azok után, hogy a törvény az ötödik osztálytól elveszi az anyanyelven tanulás jogát a kisebbségi diákoktól, hazugság azt állítani, hogy Ukrajna szavatolja a nemzeti kisebbségek jogait az európai sztenderdeknek megfelelően - mondta Szijjártó Péter.
A politikus a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában fontosnak nevezte az ötpárti konszenzust, vagyis az egységes fellépést az oktatási törvény ügyében.
Úgy fogalmazott: olyan viszonyok alakultak ki több környező országgal, amelyek elvárhatóvá teszik a magyar diplomácia részéről a kemény hangnemet, és azt, hogy akár fájdalmas eszközöket is alkalmazzon Romániával és Horvátországgal szemben.
A magyar külpolitikának az a feladata, hogy megvédje a magyar embereket, bárhol is éljenek a világon - közölte.
Szijjártó Péter a hurrikán sújtotta térségben tartózkodó magyarok evakuálásáról hangsúlyozta: az amerikaiak és a hollandok is csak néhány nappal a hurrikán után kezdték meg az evakuálási műveleteket, és világossá tették, először saját állampolgáraikat mentik, és csak utána kerülhetnek szóba mások.
A németek éjjel kezdték az evakuálást, a konzuli rendszeren keresztül üzenték meg, a kormány adja le az ott élő magyarok adatait, hogy adott esetben, ha van helyük, el tudják hozni őket - tette hozzá.
A külügyminisztérium nem vár másokra, ezért megállapodtak egy amerikai légitársasággal, amely Dominikáról kedden átrepül az ottrekedt Magyarokért, ha kap erre engedélyt - mondta a miniszter.
Szijjártó Péter közölte: négy magyar már elhagyta a szigetet, ketten Matinique-re, ketten Curacaóra utaztak.
Egy öttagú, részben magyar-francia kettős államporgárságú család maradt St. Martenen, de az egyik gyereknek nincsen útlevele. Ennek pótlása az összeomlott helyi közigazgatás miatt nagyon nehéz. Más magyarok is vannak ott, akikkel még nem tudtak közvetlen kapcsolatot teremteni. Ketten felmentek a sziget francia részére, hárman pedig jelezték, esetleg elhagynák a szigetet, de akadozik velük a kapcsolattartás - mondta.
(MTI)