Elsősorban gazdasági és oktatási együttműködési kérdések szerepeltek Szijjártó Péter pénteki kétoldalú tárgyalásain.

A külgazdasági és külügyminiszter hat ország külügyminiszterével folytatott megbeszéléseket New Yorkban. Irán, Indonézia, az Egyesült Arab Emírségek, Nigéria, Türkmenisztán és Mongólia képviselői valamennyien támogatásukról biztosították Magyarország jelöltségét az ENSZ Emberi Jogi Bizottságába.

Kép letöltéseSzijjártó Péter és Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter találkozója Fotó: KKM

Az iráni külügyminiszterrel, Mohamed Dzsavád Zaríffal az energetikai együttműködés még szorosabbá fűzéséről született megállapodás. Ennek alapján Magyarország továbbra is részt vesz a perzsa nukleáris ipar szakembereinek képzésében, akik egyébként a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség "ernyője" alatt eddig is folytattak hazánkban tanulmányokat. Szijjártó Péter az MTI-nek kiemelte, hogy Irán a jövőben fontos szereplője lehet az európai gázdiverzifikációnak is, tekintettel arra, hogy többszörösére növeli majd gázkitermelését, s így exportjával megjelenhet az európai piacon. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ez Magyarország gázdiverzifikációja szempontjából is kifejezetten előnyös lenne.

Kép letöltéseSzijjártó Péter és Retno Marsudi indonéz külügyminiszter találkozója Fotó: KKM

A külgazdasági és külügyi tárca vezetője a Retno Marsudi indonéz külügyminiszter asszonnyal folytatott tárgyalásai után arról tájékoztatott: Magyarország támogatja, hogy az Európai Unió és Indonézia között az ősszel meginduljanak a szabadkereskedelmi tárgyalások, mert ez a magyar-indonéz kereskedelmi kapcsolatoknak is jót tenne. A miniszter elmondta, hogy a szigetországgal hazánk néhány hete írta alá azt a kötött segélyhitel-megállapodást, amelynek értelmében a Fővárosi Vízművek 36,5 millió dollár értékben vízműveket épít Indonéziában. "Ez jelentősen megdobja a kétoldalú kereskedelmi együttműködést" - fogalmazott Szijjártó Péter.

Kép letöltéseSzijjártó Péter és Abdalláh bin Zájid Ál-Nahajan sejk, az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere találkozója Fotó: KKM

Az Egyesült Arab Emírségek diplomáciájának vezetőjével, Abdalláh bin Zájid ál-Nahajan sejkkel ösztöndíjprogramról és beruházásvédelmi programról állapodott meg a magyar diplomácia vezetője. Jövő szeptembertől már az emírségekből érkező húsz ösztöndíjas is tanul majd magyar egyetemeken, s New Yorkban pénteken véglegesítették a beruházásvédelmi megállapodás szövegét is, így az európai uniós ratifikáció után az idei év végéig a két fél ezt alá is írhatja majd. Szijjártó Péter elmondta az MTI-nek, hogy az Egyesült Arab Emírségek jövőre nagykövetséget nyit Budapesten.

Kép letöltéseSzijjártó Péter és Geoffrey Onyeama nigériai külügyminiszter találkozója Fotó: KKM

Nigéria külügyminisztere, Geoffrey Onyeama a Boko Haram terrorszervezet elleni harchoz kért segítséget a magyar diplomáciától, s mint Szijjártó Péter elmondta, megállapodtak abban, hogy Magyarország szakértői segítséggel támogatja a nyugat-afrikai országot ebben. Szijjártó Péter ugyanakkor kiemelte a magyar-nigériai gazdasági együttműködés fontosságát. Pénteken New Yorkban megállapodott kollégájával abban is, hogy magyar mérnököket és tervezőcégeket vonnak be a Niger folyó szabályozásának óriási, százmillió dolláros beruházásába. Az erről szóló államközi megállapodást novemberben írják alá - közölte Szijjártó Péter. A magyar cégek finanszírozásában az Eximbank vesz majd részt. A magyar külgazdasági és külügyminiszter felhívta a figyelmet arra is, hogy Nigériával kiváló az oktatási együttműködés: jelenleg 900 hallgató tanul Magyarországon.

Kép letöltéseSzijjártó Péter és Rashid Meredow türkmén külügyminiszter találkozója Fotó: KKM

Türkmenisztán külügyminiszterével, Rashid Meredowval sportügyi és turisztikai kérdésekről szóltak a tárgyalások. Szijjártó Péter elmondta: a két ország még az idén aláírja az együttműködési megállapodást. A tárcavezető egyúttal tájékoztatta türkmén kollégáját arról is, hogy a budapesti parlament megkezdte a kettős adóztatás elkerüléséről szóló, már korábban aláírt megállapodás ratifikálását. A két miniszter áttekintette a folyamatban lévő tárgyalásokat a türkmén állami határőrség és egy magyar cég között határvédelmi technológia szállításáról. Szijjártó Péter fontosnak tartotta hangsúlyozni azt is, hogy Türkmenisztán a jövőben szintén fontos szerepet játszhat az európai energiadiverzifikációban, tekintettel arra, hogy a déli gázfolyosóba nagy eséllyel a belátható időn belül türkmén gáz is érkezik.

Az ENSZ-ben folytatott kétoldalú megbeszéléseit Szijjártó Péter Cendin Munhorgil mongol külügyminiszterrel zárta, akivel áttekintette azt a nemrégiben aláírt, 25 millió dollár értékű kötött hitelprogramot, amelynek nyomán magyar cégek építenek biokombinátot mongol földön. Szijjártó Péter az MTI-nek kiemelte: Mongóliával is jól alakul az oktatási együttműködés, most szeptemberben 87 mongóliai ösztöndíjas hallgató kezdte meg tanulmányait magyar egyetemeken.

(MTI)