Új dimenzióba kell léptetni a magyar gazdaságot, hogy az ország ne csak termelési, hanem Közép-Európa legvonzóbb kutatás-fejlesztési központja lehessen - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Itron új kiválósági központjának megnyitóján.
Az energia- és vízgazdálkodási megoldásokat fejlesztő amerikai cég 2 milliárd forintos beruházása 412 millió forintos költségvetési támogatást kapott annak köszönhetően, hogy - a kormány döntése értelmében - a kutatásfejlesztési befektetésekhez 25 százalékban adható állami hozzájárulás - ismertette a tárcavezető.
A beruházás nyomán száz magasan kvalifikált munkaerőt igénylő álláshely jön létre a beruházás alapját biztosító gödöllői Ganz mérőgyárban, a piacvezető amerikai vállalat befektetése tehát magyar tradícióra épül - tette hozzá.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy az amerikai befektetői közösség - a németek mögött - a második legnagyobb Magyarországon, 1716 cégük csaknem 100 ezer embernek ad munkát.
A magas hozzáadott értéket és munkahelyeket teremtő beruházásokért "elképesztő harc dúl" világszerte, "kőkemény érvek" kellenek a befektetők meggyőzésére - tette hozzá. Magyarország - mint fogalmazott - benevezett ebbe a versenybe, ezért a kormány az EU-ban rekordalacsonynak számító társasági adó és szja-kulcs mellett a munkára rakódó közterhek további mérséklését tervezi.
A szociális hozzájárulási adó januártól mérséklődik, a gazdaság átállását segítő digitalizáció érdekében elindult az országos hálózatfejlesztés - mondta a tárcavezető.
Felidézte, hogy tavaly 71 beruházással megdőlt a befektetési rekord, idén pedig már 63 ilyen megállapodás jött létre, így a 2016-os csúcs is megdőlhet az év végére. A jelenleg zajló befektetési tárgyalások "nagyon könnyen fordulhatnak újabb sikertörténetbe", a kapcsolatok pedig jövőre tovább erősödhetnek, mivel a lengyel légitársaság New York, Chicago és Budapest, az American Airlines pedig Philadelphia és Budapest között indít közvetlen légijáratokat - mondta Szijjártó Péter.
Amerikai vállalati részvétel nélkül a magyar gazdasági siker nem valósulhatna meg - hangsúlyozta a miniszter.
Bruce Douglas szoftverfejlesztés és szolgáltatás üzletágvezető alelnöke a cég tájékoztatása szerint kijelentette: az Itron az új kutatás-fejlesztési központ megnyitásával tovább erősíti jelenlétét Magyarországon. A budapesti irodájában dolgozó szoftverfejlesztő csapat az energiaipar jövőjének formálásában vehet részt - tette hozzá. Kiemelte, hogy Magyarország világszerte ismert a magasan képzett, nagy tudású munkavállalóiról, akik az információtechnológia területén különösen nagy elismerést szereztek - áll a közleményben.
Az Itron a világ több mint 100 országában csaknem 8 ezer alkalmazottat foglalkoztat, éves árbevétele eléri a 2 milliárd dollárt. A szoftverszolgáltatásokban és smart city fejlesztésekben is piacvezető vállalat csaknem ezer bejegyzett vagy bejegyzés alatt álló szabadalommal rendelkezik.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(MTI)