Kelet-Közép-Európa még mindig kiszolgáltatott az energiabiztonság szempontjából, Magyarország is sebezhető - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten, miután fogadta Maros Sefcovicot, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnökét.

Szijjártó Péter hozzátette: nehezíti a gázszállítási infrastruktúra kialakítását, hogy Románia és Horvátország nem végezte el az interkonnektorokkal kapcsolatos beruházásokat, annak ellenére, hogy uniós és kétoldalú megállapodások kötelezik az országokat erre.

Szijjártó Péter kérdésre válaszolva közölte: nem lesz rezsidíjemelés Magyarországon "amíg minket itt látnak ebben a pozícióban". Olyan megállapodás megkötésére törekszik a magyar kormány az Európai Unióval, amely nem növeli a rezsidíjakat - tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton / KKMA miniszter leszögezte: az Európai Uniónak rá kellene bírni a tagállamokat a kötelezettségek teljesítésére, hogy ne fordulhasson elő olyan helyzet, mint Magyarországon, ahol a kormány – uniós segítséggel – kormoly összegeket fordított az energiabiztonság javítására, amivel más országok helyzetét is javította, azonban ez fordítva nem történt meg. Kiemelte: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy biztosítsa Magyarország energiabiztonságát, arra törekszik, hogy összekösse a régió országainak energiahálózatait. Minél több forrásból minél több energiahordozó megvásárlása az alapvető feltétele a rezsicsökkentési politika fenntartásának – jegyezte meg.

A miniszter kitért arra, hogy Magyarország teendői között van egy nagy kapacitású stratégiai gázvezeték kialakítása a térségben, ami megteremti az összeköttetést Törökország és a közép-európai térség között. Ez nemcsak az útvonal, hanem a forrás diverzifikációját is jelenti – tette hozzá. A fontos eredmények között Szijjártó Péter kiemelte: július elsejétől megindulhat a kereskedelmi forgalom a Magyarországot Szlovákiával összekötő interkonnektoron. Kitért arra is, hogy Magyarország volt az első uniós ország, amely megállapodást kötött Ukrajnával a kétirányú gázszállításról, példaként szolgálva a többi tagállam számára, hogyan kössék be Ukrajnát a közös európai energiapiacba.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton / KKMMaros Sefcovic hangsúlyozta: az energiauniót nem lehet felülről irányítani, a  kormányzati képviselők, civil szervezetek, állampolgárok véleményére egyaránt koncentrál az energiauniót bemutató európai körutazása során. Az energiaunió célja, hogy minden típusú, gáz és villamos energiát is fizikailag szabadon lehessen majd a tagállamok között áramoltatni, hogy csökkenjen az unió harmadik országokból érkező energiától való kiszolgáltatottsága – fejtette ki. Az alelnök nagyra értékelte Magyarország regionális szinten is konstruktív, felelős hozzáállását az interkonnektorok építéséhez. Hangsúlyozta: az interkonnektorokat minél hamarabb kétirányú gázszállításra alkalmassá kell tenni. Maros Sevcovic kitért arra, hogy megérti a magyar kormány "érzékeny megközelítését" a kiszolgáltatott fogyasztók segítése érdekében. Az energiaunió célja között a befektetők számára kedvező környezet kialakítása mellett az is szerepel, hogy a kiszolgáltatott állampolgárok védelmet kapjanak, szociális támogatásban részesüljenek – tette hozzá.

(MTI)