A japán agrártárca (MAFF) tájékoztatása szerint Tokió június 2-tól feloldotta, a magyar baromfihúsra a 2015. februárban Békés megyében beazonosított madárinfluenza eset után bevezetett import tilalmat – közölte Budai Gyula.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium, Oroszország Által Elrendelt Embargóból Fakadó Külgazdasági Intézkedésekért Felelős miniszteri biztosa megerősítette: a japán szaktárca tájékoztatása szerint a június 2. után született naposcsibéket, szárnyasokat, azok húsát és az azokból készített termékeket, készítményeket, valamint a június 2. után tojt tojásokat korlátozás nélkül szállíthatja Magyarország Japánba.

Európán kívül, Japán a legnagyobb felvásárló piaca a magyar élelmiszeripari termékeknek. 2013-ban 67 millió euró értékben exportált Magyarország élelmiszert Japánba. A távol-keleti országba irányuló élelmiszeripari termékeink exportja, 2014 első kilenc hónapjában 69,7 százalékkal növekedett a 2013-as év azonos időszakához képest, meghaladva a 80 millió eurós értéket, így ebben a termékcsoportban éves szinten a kivitelünk értéke idén elérheti vagy meghaladhatja a 100 millió eurót. A Japánba irányuló magyar élelmiszeripari termékek 89%-át a hús és húskészítmények (sertéshús, baromfihús, libamáj, nyúlhús) teszik ki, ezek mellett növekvő kereslet mutatkozik a magyar borra.

Jelenleg 17 db magyar sertés húsüzem, és 14 db marhahús üzem rendelkezik Japánba való exportálási engedéllyel. A Japánban nagysikerű mangalica termékeket forgalmazó Pick Szeged Zrt. számára Németország után, Japán a második legnagyobb felvásárló piac.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)