Az Európai Bizottság szervezésében 2014. július 8-án magas szintű ülésre került sor az Ukrajna politikai és gazdasági reformját támogató nemzetközi és uniós erőfeszítések egyeztetése céljából, melyen Magyarországot Kovács Ádám Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi együttműködésért felelős helyettes államtitkára képviselte.
Az uniós intézmények és a tagállamok mellett részt vettek a nemzetközi donorközösség EU-n kívüli tagjai, a nemzetközi szervezetek és pénzügyi intézmények, valamint a fejlesztési ügynökségek és a civil társadalom képviselői is.
Kovács Ádám Zoltán az ülésen elmondta, hogy Magyarország támogatja az ukrán államfő által bejelentett béketervet és reformintézkedéseket, különös tekintettel a decentralizációs törekvésekre és a gazdasági környezet mielőbbi stabilizálására. Ennek elősegítése érdekében hazánk további konkrét projektek útján kívánja támogatni Ukrajna demokratikus átalakulását.
Stefan Füle bővítési biztos megnyitója után Volodymyr Groysman regionális politikáért is felelős ukrán miniszterelnök-helyettes az ősz folyamán, Kijevben tartandó, már konkrét pénzügyi felajánlásokat gyűjtő donorkonferencia előkészítése érdekében bemutatta Ukrajna rövid- és középtávú prioritásait, melyek megvalósítását az EU-val aláírt társulási és szabadkereskedelmi megállapodás gyakorlati végrehajtására építik.
A beruházói környezet javításával, illetve a kis- és középvállalkozások mozgásterének bővítésével az ukrán kormányzat célja a politikai stabilitást megalapozó gazdasági konszolidáció. A miniszterelnök-helyettes kiemelte, hogy a pénzügyi támogatások mellett feltétlenül számítanak a nemzetközi donorok részéről felajánlott szaktudás megosztására is.
A résztvevők megállapodtak a támogatások összehangolását elősegítő koordinációs mechanizmusról az EU-val együttműködésben kidolgozott reformprogram (European Agenda for Reform) alapján, és következtetéseket fogadtak el a további gyakorlati lépésekről. Egyúttal bemutatkozott az Ukrajnának szánt uniós és nemzetközi támogatások végrehajtását koordináló csoport, melynek vezetője Balás Péter bizottsági főigazgató-helyettes.
A konferencia zárásaként Groysman miniszterelnök-helyettes kiemelte, hogy a legfontosabb céljuk a korrupció jelentős visszaszorítása, a helyi önkormányzatok, illetve a civil társalom megerősítése. Ha Ukrajna elindul ezen az úton, akkor egy poszt-szovjet utódállamból európai országgá válhat.
(Külgazdasági és Külügyminisztérium)