Hatvan magyar kis- vagy közepes vállalkozás 10 milliárd forintos beruházási program keretében "felépíti Laosz élelmiszeripari és élelmiszer-biztonsági rendszerét" - jelentette ki az ázsiai országban tárgyaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek telefonon.
A beruházási programhoz a finanszírozást 30 millió dolláros kötött segélyhitel formájában az Eximbank nyújtja.
Közölte, a 10 milliárd forintos beruházási program a magyar mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatok számára többéves piaci lehetőséget jelent az országban, ahol a mezőgazdaság a bruttó hazai termék (GDP) 26,5 százalékát adja. Hozzátette, hogy Laosz - mivel a vámuniót jelentő Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) tagja - egy 600 millió lakosú piacra nyitja meg e vállalkozásoknak a lehetőségeket.
Elmondta azt is, hogy Laosz Ázsia egyik leggyorsabban fejlődő gazdasága, az utóbbi tíz évben átlagosan hét százalékkal nőtt a GDP-je.
A beruházási program első létesítményét kedden már át is adják - mondta Szijjártó Péter. Ez egy magyar cégek által Namkszuang városban felépített és fejlesztett vágóhíd húsfeldolgozó üzeme, amely Laosz első korszerű, nemzetközi szabványoknak megfelelő gyára lesz.
A beruházási programot kiegészíti egy mezőgazdasági és élelmiszeripari képzési együttműködés, amelyről szintén kedden aláírták a kormányközi megállapodást. Ennek értelmében magyar egyetemek - alapvetően mezőgazdasági karok - évente 50 laoszi hallgatót fogadnak ösztöndíjasként.
Született egy megállapodás a vízgazdálkodás területén is, Laosz a víztisztításban és az ivóvízrendszerek üzemeltetésében veszi majd igénybe a magyar technológiát.
Szijjártó Péter ezen kívül partnereivel megállapodott arról, hogy magyar cégek szoftverekkel és más IT-megoldásokkal megjelennek a laoszi városok üzemeltetésének területén.
Végül pedig a felek megállapodtak abban, hogy Laosz támogatja Magyarország tagjelöltségét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsába, a 2017-2019-es időszakra - mondta miniszter.
(MTI / KKM)