2012. március 23-án a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) együttműködési megállapodást kötött a moldovai Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizető Ügynökséggel (AIPA) egyéves időtartamra.

Az együttműködés meghosszabbítása céljából a Hivatal kérelmet nyújtott be a Külügyminisztériumhoz, amely Munkabizottságának 2012. december 14-i ülésén döntés született a „Magyar–Moldáv mezőgazdasági együttműködés” program keretében a projekt 8.000.000,- Ft-tal történő támogatásáról. A projekt megvalósítására 2014. október 30-án kétoldalú megállapodást írt alá az MVH a Külgazdasági és Külügyminisztériummal, az összeg pedig a KKM nemzetközi fejlesztési együttműködés (NEFE) keretéből az MVH részére történő forrásátadással lett biztosítva.

A NEFE-projekt keretében az első szakmai találkozóra, valamint az új együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására 2014. december 2–5. között került sor az MVH-ban. A látogatás során a két kifizető ügynökség, valamint az ügynökségi feladatok és eljárások általános bemutatása, továbbá az IPARD program keretében megvalósuló vidékfejlesztési támogatásokhoz kapcsolódó legjobb gyakorlatok (pénzügyi mechanizmusok, pályázatkezelés, kiválasztási és jogosultsági kritériumok) ismertetése volt a program. Ennek keretében workshop formájában egy 3. intézkedéshez tartozó kérelem szövegezésére is sor került (az IPARD II 2014–2020 program legfrissebb iránymutatásainak megfelelően mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásához és értékesítéséhez kapcsolódó tárgyi eszköz beruházásokhoz).

A második szakmai találkozó szintén az MVH-ban került megrendezésre 2015. február 24–27. között. A négynapos látogatás témája a belső ellenőrzési rendszer bemutatása volt. Ennek során a moldovai kollégák betekintést nyerhettek a humánerőforrás-tervezés, a kockázatelemzés és az informatikai ellenőrzés folyamataiba, megismerték a belső ellenőrök képesítésével és kompetenciáival kapcsolatos elvárásokat, valamint bemutatásra került a stratégiai tervezés, a mintavételes kiválasztás és az éves beszámoló összeállításának eljárásrendje.

A harmadik találkozóra Kisinyovban, az AIPA székelyén került sor 2015. április 27–29. között. A látogatás témája a pénzügyi folyamatok bemutatása volt: ismertetésre kerültek a pénzügyi terv készítésének lépései, a legfontosabb könyvelési kérdések, a kifizetések végrehajtásának és a követeléskezelés folyamata, valamint a pénzügyi egyeztető táblázatok készítésének és használatánakmetódusa.

A negyedik, záró találkozóra Budapesten kerül sor 2015. június 2–5. között. A négynapos találkozó keretében a helyszíni ellenőrzések legfontosabb kérdései kerülnek bemutatásra. A látogatás fő témái a vidékfejlesztési támogatások helyszíni ellenőrzéseinek lebonyolítása, a beruházási jogcímekhez kapcsolódó kockázatelemzés és kiválasztási modell kialakítása, a LEADER projektek helyszíni ellenőrzéseinek kérdései, valamint a csalás elleni fellépés és az esetleges szabálytalanságok felderítésének lehetőségei voltak. A négy nap alatt sor került az ismeretek gyakorlati alkalmazásának bemutatására is helyszíni látogatás keretében.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)