Szijjártó Péter magyar és Karl Erjavec szlovén külügyminiszterek budapesti találkozójuk során áttekintették a kétoldalú kapcsolatok és a regionális együttműködés legfontosabb aktuális kérdéseit, valamint konzultáltak a nemzetközi kapcsolatok terén jelentkező kihívásokról.

A miniszterek megállapították, hogy a kétoldalú kapcsolatok ígéretesen fejlődnek, ugyanakkor további, mindkét fél számára fontos eredmények érhetőek el az együttműködés szorosabbra fűzésével, különösen az alábbi területeken:

A két ország közös stratégiai érdeke a megkezdett infrastruktúrafejlesztési projektek mielőbbi megvalósítása. Jó ütemben halad a Pragersko–Őrihodos/Hodoš vasútvonal villamosítása, ennek 2016-ra tervezett befejezése új lendületet adhat a két ország logisztikai vállalkozásainak együttműködéséhez. Mindkét ország stratégiai érdeke a koperi kikötő kapacitásának növelése és a támogató háttér-infrastruktúra megteremtése, ez meghatározó lehet az egész térség gazdasági növekedésére. E téren a két fél feltárja az együttműködés lehetőségeit.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt / KKM

A térség energia-ellátásának biztonsága és versenyképessége szempontjából szükség van a Hévíz-Církovce nagyfeszültségű távvezeték befejezésére, és a gázvezeték-rendszerek összekapcsolási lehetőségeinek felmérésére.

A kultúra, oktatás és kutatás terén mielőbb sort kell keríteni a következő három év együttműködési területeit kijelölő Munkaprogram véglegesítésére és aláírására, és erre mindkét fél törekedni fog. Kiemelt figyelmet fognak szentelni a nagyszótár elkészítésének.

A Magyarországon élő szlovén nemzeti közösség, valamint a Szlovéniában élő magyar nemzeti közösség hídszerepet tölt be a két ország kapcsolatában. Közös szándék e közösségek identitásának megőrzése, az anyanyelv-használat kiterjesztése, és a szülőföldön való megmaradás gazdasági alapjainak megerősítése új kezdeményezések révén. A határon átívelő együttműködésben további lehetőségek rejlenek, ezért a külügyminiszterek üdvözlik a helyi önkormányzatok együttműködésében létrejött Szentgotthárdi Felhívást.

A dinamikusan változó nemzetközi környezet, a gyarapodó globális kihívások szorosabb együttműködést tesznek szükségessé, ennek érdekében célszerű, hogy a két ország külpolitikai elképzeléseiről a jövőben szoros és rendszeres egyeztetésekre kerüljön sor.

(Külgazdasági és Külügyminisztérium)