Magyarország a lehető legnagyobb vízumkedvezményeket adja meg a török üzletemberek és gazdasági szereplők számára, miután Törökország korábban bevezette a magyar állampolgárok részére a vízummentességet - mondta el Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Ankarában az MTI-nek.
A tervezett lépés egyike a kétoldalú gazdasági együttműködésre vonatkozóan kidolgozott kilenc pontnak, amelyeket a magyar-török gazdasági vegyes bizottság ötödik, csütörtökön és pénteken tartott ülésének jegyzőkönyve rögzít.
Szijjártó Pétert a vegyes bizottság pénteki plenáris ülése előtt Binali Yildirim török miniszterelnök és Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter hivatalában fogadta. Megbeszélést folytatott a gazdasági vegyes bizottság török társelnökével, Faruk Özlü tudományos, technológiai és ipari miniszterrel is.
A magyar miniszter elmondta: Magyarország Törökország mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben, és elutasítja a kialakulóban lévő európai hangulatot, amely sokkal jobban aggódik a tavaly július 15-i puccskísérletben résztvevők jogaiért, mint maga a puccskísérlet miatt.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország nem hajlandó elfogadni azt a nemzetközi vélekedést sem, hogy a terrorszervezetek között különbséget lehet tenni. A terrorszervezet az terrorszervezet, és a terrorszervezetek ellen küzdeni kell - nyomatékosította.
Hozzátette: a magyar kormány úgy gondolja, hogy egy puccskísérlet komoly dolog, amelyre komoly választ kell adni.
Magyarországnak és egész Európának az az érdeke, hogy Törökország stabil legyen, stabil vezetéssel rendelkezzen, mert Európa biztonsága ma Törökország stabilitásával kezdődik. A tavaly márciusi menekültügyi megállapodással Európa a török vezetés kezébe tette le az európai biztonság zálogát - fogalmazott a tárcavezető.
Szijjártó Péter közölte: Magyarország álláspontja az, hogy Ankara és Brüsszel együttműködését minél szorosabbra kell fűzni, tekintettel arra, hogy Törökország versenyképessége dinamikusan javul, az Európai Unió pedig folyamatosan veszít abból.
A külgazdasági és külügyminiszter jelezte: a magyar-török felső szintű stratégiai tanács következő ülését, vagyis a két miniszterelnök és a két kormány vezető minisztereinek találkozóját április végén vagy május elején tartják meg Törökországban.
(MTI / Külgazdasági és Külügyminisztérium)