Magyarország nem tudja támogatni Ukrajna integrációs törekvéseit, ezért vétózta meg a NATO-Ukrajna bizottság decemberi ülésének összehívását - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján, Budapesten.

A tárcavezető kiemelte: egészen szeptember elejéig Magyarország a leghangosabb és legaktívabb támogatója volt Ukrajna integrációs törekvéseinek, de "hátba szúrásnak" tekinti az oktatási törvény elfogadását. "Ma is szívesen lennénk" az ország törekvéseinek támogatói, de csak azon országokat tudja támogatni Magyarország, amelyek döntéseikkel, viselkedésükkel rászolgálnak erre - mutatott rá.

Szijjártó Péter emlékeztetett: amikor az ukrán parlament elfogadta az oktatási törvényt, Magyarország jelezte, hogy a magyar diplomácia minden eszközt felhasznál, hogy az ukrán törvényhozásnak vissza kelljen vonnia a jogszabályt, amely "brutálisan megcsonkítja" az országban élő kisebbségek jogait. A törvény komoly visszalépés a kisebbségi jogok területén, és "ezt nem hagyhatjuk szó nélkül" - tette hozzá.

Kép letöltéseFotó: KKM

A külügyminiszter kijelentette: Magyarország továbbra is készen áll a konzultációra, de nem tudja elfogadni, hogy a törvénnyel jelentősen visszavettek a kisebbségek jogaiból.

"A tét nagy": az ukrán parlament napirendjén szerepel a nyelvtörvény és az állampolgársági törvény tervezete, amelyek fenyegetik a kárpátaljai magyar közösséget - mutatott rá. Hozzáfűzte: ha most nem lépnek fel kellő erővel az oktatási törvénnyel szemben, az bátorítás lehet, hogy Ukrajna nyugodtan elfogadhatja a másik két jogszabályt.

Kép letöltéseFotó: KKM

Szijjártó Péter közölte: mindaddig lesznek a mostanihoz hasonló diplomáciai lépések, amíg a kárpátaljai magyarok nem jelzik, hogy számukra megfelelően rendeződött a helyzet.

Kérdésre elmondta: nincs mód a magyar döntés megkerülésére, mert egyhangú szavazás szükséges a NATO-Ukrajna bizottság összehívásához. "Aki a nemzetközi politikai életben mozog", annak a motivációi között a nemzeti érdekek az első helyen állnak, más országok is a saját érdekeiket képviselik, ezért Magyarországnak sem szabad szerénynek, visszahúzódónak lennie - vélekedett a külügyminiszter.

Kép letöltéseFotó: KKM

Az Origo pénteken írt arról, hogy Magyarország megvétózta a NATO-Ukrajna Bizottság ülését az ukrán oktatási törvény miatt, december 6-án hívták volna össze a testületet a NATO külügyminiszteri találkozója alkalmából, Magyarország azonban megvétózta a tárgyalásokat.

(MTI)