Magyarország üdvözli az iráni atom-megállapodást - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden újságíróknak, Budapesten.

A miniszter Európa mindennapjai szempontjából meghatározó jelentőségűnek nevezte a közel-keleti stabilitást. Kiemelte: Európának az az érdeke, hogy a Közel-Keleten stabilitás legyen, ami nincs Iránnal való kiegyensúlyozott együttműködés nélkül.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, Magyarország elkötelezett támogatója volt annak a tárgyalássorozatnak, amelynek nyomán Irán visszatér a nemzetközi közösségbe, ezt a fejleményt Magyarország üdvözli, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a kétoldalú kapcsolatokat dinamikusabbá tegye gazdasági és kulturális szinten.

Kép letöltéseFotó: Kovács Márton / KKM

A miniszter szerint az elmúlt hónapok megfeszített tárgyalásai megmutatták, hogy a legreménytelenebbnek tűnő vitás kérdésekben is a tárgyalásos megoldáshoz kell ragaszkodni, hiszen ezek eredményhez vezetnek még akkor is, ha azok hosszúak, fárasztóak és sokszor reménytelen helyzetet sugároznak.

Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta, hogy az Iránnal szembeni embargó feloldása Magyarország számára energiabiztonsági szempontból pozitív hatással jár.

Kifejtette: Törökország geopolitikai szempontból jelentős gázelosztó központtá válik, hosszú távon ebben remélhetően az iráni gáz is szerepet kap. Magyarországnak pedig most azon kell dolgoznia, hogy a Törökországot Közép-Európával összekötő gázvezeték-beruházás minél előbb megvalósuljon, és abban Magyarország is részt vevő fél legyen.

Szijjártó Péter elmondta, hogy legutóbbi teheráni látogatásán több gazdasági együttműködési lehetőséget is azonosítottak, amelyek közül a vízgazdálkodás, a mérnöki szolgáltatás és az autóipari beszállítások jelentős szerepet játszanak majd.

Hosszú távon és összességében Irán visszatérése a nemzetközi közösségbe Magyarország számára gazdasági és energiabiztonsági előrelépést is jelenthet - erősítette meg a miniszter.

(MTI)