Az elmúlt időszak világpolitikai és világgazdasági változásai felértékelik a Nyugat-Balkán jelentőségét Magyarország számára, ezért az eddigieknél is szorosabbra kell fűzni a gazdasági és politikai együttműködést a térség országaival - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.

A politikus megbeszélést folytatott macedón kollégájával, Nikola Poposzkival, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: a Magyarország és Macedónia közötti együttműködés fontos területe lehet az energetika, a mezőgazdaság és a vízgazdálkodás.

Szijjártó Péter kifejtette: a két ország közötti kereskedelmi forgalom az év első 9 hónapjában 20 százalékkal nőtt, és a magyar export értéke szeptemberben átlépte a százmillió eurót. Komoly eredményeket várnak a Szkopjéban megnyitott kereskedőháztól - közölte, arra is kitérve, hogy az Eximbankban 134 millió eurós hitelkeretet hoztak létre a kétoldalú kereskedelmi forgalom, valamint a magyar és macedón vállalatok együttműködésének támogatására.

A miniszter szerint a két ország közötti gazdasági együttműködés zászlóshajója lehet, hogy arról tárgyalnak: az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. részt vehessen a Macedónia és Albánia villamosenergia-hálózatát összekötő interkonnektor megépítésében.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt/KKM

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a jövő héten közép-európai országok egyeztetnek Kínával, és megállapodást írnak alá Kína, Szerbia és Magyarország között a Budapest-Belgrád vasútvonal modernizálásáról, így a görög kikötőkbe érkező kínai áruk ezen az útvonalon keresztül juthatnak el Nyugat-Európába. A tervek szerint e három ország Macedóniával is megállapodást kötne, hogy a modern vasútvonal egészen a görög kikötőkig érjen Belgrádtól, és ennek előnyeit élvezhetnék az útvonal mentén fekvő országok - magyarázta.

A miniszter elmondta: a magyar kormány tanulmányozza, hogy a Déli Áramlat projekt lemondása után milyen útvonalon lehetne a legversenyképesebb áron, a legmegbízhatóbb módon és leghamarabb biztosítani a gázszállítási útvonalak diverzifikációját, és van olyan alternatíva, amelyben Macedónia is szerepet játszhat.

Nikola Poposzki azt hangsúlyozta: nagyra értékelik, hogy Magyarország következetesen kiáll országa EU- és NATO-csatlakozása mellett, és amellett, hogy a nyugat-balkáni országok jövőjét illetően nincs alternatívája az euroatlanti integrációnak. Reményét fejezte ki, hogy a Macedónia integrációját hátráltató problémák mielőbb megoldódnak, mert véleménye szerint nem lehet évekre elhalasztani az EU bővítését.

Kép letöltéseFotó: Burger Zsolt/KKM

Azt mondta, hogy Magyarországot baráti országnak tekintik, és eddig már több mint negyven kétoldalú szerződést kötöttek. Hozzátette: idén ünnepelik a diplomáciai kapcsolatok felvételének huszadik évfordulóját.

A macedón miniszter a lehetséges együttműködési területek között említette a beruházásokat és a mezőgazdaságot, és üdvözölte a szkopjei kereskedőház megnyitását. A magyar-macedón vegyes bizottság jövő évi ülésén ugyancsak az együttműködési lehetőségekről tárgyalnak majd - jegyezte meg.

Az eseményről készült teljes felvétel elérhető a Sajtószobában.

(MTI)